Londýn se s útokem vyrovná, věří Petr Čech. Od jízdy centrem ho odradila zpráva

Petr Čech vyřešil zranění lýtka a právě projížděl Londýnem, když se v jeho centru odehrál teroristický útok. Český gólman žije v hlavním městě Anglie už více než deset let a v rozhovoru pro Český rozhlas přiznal, že se ho útoky na jeho druhý domov dotýkají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Čech, fotbalový brankář | Foto: Jindřich Jeníček

„Při útocích jsem zrovna byl v Londýně. Přednášel jsem a když jsem skončil, tak jsem dostal zprávu, abych se určitým místům vyhnul, že jsou zavřená. Trvalo mi to o hodinu dýl, než jsem se dostal domů. Po návratu jsem sledoval, jak se situace vyvíjí a co se stalo,“ popisuje Petr Čech své minuty těsně po útoku.

Vy už jste v Londýně zažil útoky v roce 2005.

Bohužel jsou věci, kterým se dá těžko zabránit a bohužel se stávají. Je to nepříjemná situace, ale věřím, že všichni dělají všechno proto, aby možnost, že se to bude opakovat, byla co nejmenší.

Otázky a odpovědi k útoku v Londýně: Proč policisté neměli zbraně? Co víme o útočníkovi a obětech?

Číst článek

Takže jste spíš člověk, který podobné riziko neřeší?

Těžko se to dá ovlivnit, když si vezmeme, kolik lidí v Londýně žije a kolik v něm jezdí každý den automobilů. Když jeden automobil dostane takovýhle nápad, těžko se tomu zabraňuje.

Berete to za ty roky tak, že se útoky dějí ve vašem městě?

Samozřejmě. Žiju tu už skoro 13 let a člověka se to dotkne. Je to nepříjemné, ale bohužel je to jedna z věcí, která když se stane, je smutná, ale život musí jít dál. Věřím, že všichni dělají maximum pro to, aby se takové věci stávaly co nejméně.

Byl jste na přednášce o zpětných vazbách a práci pod tlakem. Tohle může být podobná situace, jak se vyrovnat s tlakem.

Někdy je dobré mít na správném místě ve správnou chvíli, tohle je obráceně. Jste ve špatném místě ve špatnou chvíli a nemůžete nic udělat. Jdete se podívat na Big Ben a po památkách a stane se vám tohle. Nástrahy jsou všude, ale kdyby nad tím člověk přemýšlel, nemohl by nic dělat a jen by seděl doma. Stát se může cokoli a nemusí to být útok, může to být čistá náhoda.

Chodíte se ještě projít do centra Londýna? Třeba když přijede návštěva?

Záleží, jestli mám čas, nebo potřebuju něco vyřídit. Ale většinou času na projížďky a procházky moc času není. Ale když čas je, tak rád vyrazím.

S útoky v roce 2005 se Londýn vyrovnal velmi dobře. Teď je to podobné, ale je jiná doba. Myslíte, že to bude těžší?

Je sice jiná doba, ale věřím, že se každým rokem vylepšují technologie a možnosti ochrany. Tak, jako se s tím Londýn vyrovnal v roce 2005, tak najde způsob i teď.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme