Lufthansa zruší v pátek dalších 830 letů. Stávka pilotů se dotkne i spojení s Prahou

Německé aerolinky Lufthansa v pátek zruší kvůli stávce pilotů dalších 830 letů. Výpadek se i třetí den protestu dotkne zhruba 100 tisíc cestujících a týkat se bude i šesti párů spojení s Prahou, sdělila mluvčí letiště v Praze-Ruzyni. V pátek měla stávka pilotů za výrazné zvýšení platů původně skončit, odborový svaz pilotů však ve čtvrtek odpoledne oznámil, že se protest prodlužuje až do sobotní půlnoci. Podle agentury AP stávka neskončí dříve než o půlnoci ze soboty na neděli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Piloti Lufthansy svou stávku ještě protáhnou | Zdroj: Reuters

Odborový svaz Vereinigung Cockpit (VC) původně vyzval více než 5000 pilotů jen ke 24hodinové stávce kvůli tomu, že jim za posledních pět let nebyl zvýšen plat. Později odborová centrála, která požaduje zvýšení platů pilotů celkem o 22 procent, postupně protest rozšířila na další dny.

Airbus zahájil lety největšího dvoumotorového stroje A350-1000, chce soupeřit s Boeingem

Číst článek

VC uvedl, že v sobotu stávka ovlivní všechny dálkové lety. Ve zveřejněném prohlášení rovněž svaz označil čtvrteční komentář generálního ředitele Lufthansy Carstena Spohra, podle kterého by růst mezd pilotů ohrozil existenci aerolinek, za „zcela přehnanou dramatizaci“ situace.

Už ve středu Lufthansa zrušila 876 spojů, což je zhruba polovina z asi 1800 letů, které běžně vypraví každý den. Ve čtvrtek vypadlo dokonce 912 letů. Za tři dny protestu jeho dopady pocítí podle odhadů společnosti zhruba 315 tisíc cestujících. Páteční omezení by se podle předchozích informací prakticky nemělo dotknout dálkových spojení.

Vedení považuje požadavky pilotů za přehnané

V pátek se znovu budou rušit i lety do České republiky a zpět. Ve středu a ve čtvrtek odpadly čtyři páry letů mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem s příletem do české metropole v 10:10, 13:45, 17:55 a 22:50 našeho času. Dále dopravce zrušil spoj mezi Prahou a Mnichovem (přílet do Prahy ve 12:40 a následný odlet ve 13:15).

V pátek budou zrušeny dva lety z Mnichova s příletem do Prahy ve 12:40 a v 19:40 a čtyři lety z Frankfurtu s příletem do Prahy v 10:10, 13:45, 17:55 a 22:50. Poslední spoj měl plánovaný návrat do Frankfurtu v sobotu v 6:55.

Vedení Lufthansy, kterou každý den stávky přijde na zhruba 10 milionů eur (270 milionů korun), vnímá požadavky pilotů jako přehnané. Společnost argumentuje tím, že piloti vydělávají už teď více, než je běžné v jiných aerolinkách, a upozorňuje také na závazky vůči ostatním 120 tisícům zaměstnanců.

Pilotům firma nabízí jednání, které by vedl zprostředkovatel. Odboráři ale požadují, aby Lufthansa nejprve navrhla zvýšení platů, které by podle nich mohlo být základem rozhovorů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme