Měnová reforma v Indii: lidé se perou před bankomaty o hotovost. Další bankovky nejsou

Měl to být způsob, jak bojovat s korupcí. Teď ale v Indii panuje chaos a lidé se přestrkují u bankomatů. Řeč je o indické měnové reformě. Tamní vláda se rozhodla vyměnit nejvyšší bankovky, lidem teď ale dochází hotovost a banky jsou prázdné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indické úřady zrušily platnost bankovek v hodnotě 500 a 1000 rupií, lidem teď dochází hotovost | Foto: Reuters

Indické úřady zrušily platnost bankovek v hodnotě 500 a 1000 rupií, což je asi 180 a 370 korun. Stalo se to ze dne na den a nikdo s tím moc nepočítal.

Bankovky tak přestaly náhle platit a všichni si je musí vyměnit nebo si z bankomatu vytáhnout bankovky v jiných nominálních hodnotách.

Problém je v tom, že bankomaty na změnu nebyly připravené. Po několika hodinách peníze došly jak v bankomatech, tak v bankách a vznikl chaos, který trvá už týden.

Měly to vyřešit bankovky v hodnotě 2000 rupií, které se ale nestihly vydat. Lidé obléhají banky i bankomaty, dochází jim hotovost. Indové nemají čím platit, protože mají jen neplatné bankovky.

Často jim ale také dochází trpělivost. Před bankami se odehrávají nejrůznější rvačky a bitky. Jen v pátek policie v Dillí oznámila, že na tísňovou linku obdržela více než 3000 oznámení ohledně rvaček v davech před bankami.

Boj proti šedé ekonomice

Zrušení nejvyšších bankovek má pomoct boji s korupcí. Lidé, kteří vlastní neplatné bankovky, si je smějí uložit na bankovních a spořicích účtech do konce roku. Ovšem každý, kdo se pokusí uložit velkou sumu peněz, se ocitne v hledáčku daňových úřadů. Tím chtějí úřady bojovat proti šedé ekonomice.

Od roku 2014, kdy nastoupila vláda premiéra Módího, byly údajně odhaleny černé peníze ve výši 461 miliard korun. V zemi s 1,25 miliardy obyvatel se 80 až 90 procent transakcí odehrává v hotovosti. Na venkově mnoho lidí vůbec nemá bankovní účet.

Indické úřady zrušily platnost bankovek v hodnotě 500 a 1000 rupií, lidem teď dochází hotovost | Foto: Reuters

Indické úřady zrušily platnost bankovek v hodnotě 500 a 1000 rupií, lidem teď dochází hotovost | Foto: Reuters

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme