Mexiko chce spolupracovat s Trumpem. Zeď na hranicích s USA ale stavět odmítá

Mexiko bude spolupracovat s budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Šéfka mexické diplomacie Claudia Ruizová označila vztahy s Washingtonem za strategické. Mexiko ale podle ní nebude financovat výstavbu zdi na hranicích s USA, což před volbami slíbil Trump.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mexický prezident Enrique Peña Nieto

Mexický prezident Enrique Peña Nieto | Zdroj: Reuters

Mexický prezident Enrique Peña Nieto už Donaldu Trumpovi pogratuloval k vítězství ve volbách. Dohodl se s ním také na schůzce, na které by chtěl jasně definovat budoucí vztahy mezi oběma zeměmi.

Podle agentury AFP se tak má pravděpodobně stát ještě před Trumpovou přísahou v lednu příštího roku. „Mexiko a USA jsou přátelé, partneři a spojenci, kteří musí pokračovat ve spolupráci za účelem konkurenceschopnosti a rozvoje Severní Ameriky," napsal mexický prezident na svém twitterovém účtu.

Klimatické změny jsou hoax, očkování způsobuje autismus. Názory Trumpa straší vědce

Číst článek

Jedním ze sporných bodů zůstává migrace. Mexické přistěhovalce Trump během své kampaně označil za drogové dealery a násilníky.

Svým voličům republikánský kandidát slíbil, že za jeho vlády vznikne na jižních hranicích Spojených států nová bariéra. Chtěl také, aby její výstavbu zaplatilo právě Mexiko. Tamní vláda ale takový záměr několikrát popřela.

„Zaplatit za postavení zdi je mimo naše uvažovaní, jedinou naší vizí je integrace," zdůraznila mexická ministryně zahraničí.

Trumpovy postoje? Na hranici s Mexikem chce postavit zeď, povolil by waterboarding

Číst článek

Trumpova kritika v předvolební kampani nemířila jen k mexickým přistěhovalcům, nekompromisně vystupoval vůči migrantům obecně. Vyhostit chtěl všech zhruba 11 milionů lidí, kteří se podle odhadů v USA zdržují ilegálně. Všechny migranty ze Sýrie, které přijaly USA, by Trump poslal zpět.

Vyzval také k registraci amerických muslimů nebo k uzavření některých mešit. Loni se vyslovil i pro uzavření USA pro muslimy, od tohoto požadavku později ustoupil a v létě již hovořil spíše o zákazu vstupu lidí z „teroristických států a národů" a o „extrémně detailních prověrkách" muslimů přicházejících do Spojených států.

Chtěl také zpřísnit tresty pro osoby, které zůstanou v USA po vypršení víz, a ukončit právo na získání občanství pro děti přistěhovalců narozené v USA.

Donald Trump, prezident USA.JPG | Foto: Reuters

Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme