Mezinárodní trestní soud zvažuje vyšetřování americké armády a CIA kvůli válečným zločinům v Afghanistánu

Členové americké armády a CIA, tedy ústřední zpravodajské služby, možná páchali válečné zločiny v Afghánistánu. Stojí to ve zprávě hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního soudu v Haagu. Prokurátoři této instituce mají brzy rozhodnout, jestli požádají o povolení zahájit podrobné vyšetřování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci v Afghánistánu | Foto: U.S. Army, CC0 Public domain

Mezinárodní trestní soud podezřívá americkou armádu a CIA z toho, že se dopustili válečných zločinů mučení. Členové ozbrojených sil podle zprávy zřejmě krutě zacházeli nejméně se šedesáti lidmi, které v Afghánistánu zadrželi mezi 1. květnem roku 2013 a 31. prosincem 2014.

Dokument k tomu dodává, že agenti CIA mohli mezi lety 2002 a 2008 podrobit v Afghánistánu, Polsku, Rumunsku a Litvě mučení, útokům na osobní důstojnost a dalším podobným praktikám na tři desítky zadržených.

V Afghánistánu zůstane do začátku příštího roku 8400 amerických vojáků, oznámil Obama

Číst článek

Mezinárodní trestní soud je světově prvním stálým soudem zřízeným kvůli stíhání válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy - a jeho členy je přes 120 zemí z celého světa - ale Spojené státy mezi ně nepatří (podobně jako další velmoci, tedy Rusko nebo Čína).

Afghánistán ale členem je, a pokud tedy Američané spáchali válečné zločiny na jeho území, v rámci jeho jurisdikce, mohou být stíhání. Kdyby podrobné vyšetřování podezření soudu potvrdilo, mohlo by to vést k obžalování amerických občanů a vydání zatykačů na ně.

Zmíněný tribunál ale představuje jakousi poslední instanci a procesy s Američany by mohl začít vést teprve v případě, že by domácí, tedy americké soudy, nařčení adekvátně neřešily.

Mluvčí Pentagonu Jeff Davis zatím odmítl zprávu komentovat s tím, že čeká na podrobnosti. Mezinárodní trestní soud nepodezřívá z páchání válečných zločinů jen Američany. Podle dosavadních vodítek je nejspíš páchaly všechny strany afghánského konfliktu - kromě amerických vojenských sil také členové Talibanu i afghánská vláda.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme