Míří Turecko do náruče Ruska a Číny? Nepotřebujeme EU za každou cenu, prohlásil Erdogan

Turecko se nepotřebuje stát členem Evropské unie za každou cenu a může se připojit k asijskému bezpečnostnímu bloku, vedenému Ruskem a Čínou. S poukazem na možný obrat Turecka k Šanghajské organizaci pro spolupráci (SCO) to řekl novinářům turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Foto: Reuters

„Turecko se musí cítit nenuceně a neusilovat o členství v EU za každou cenu. Proč by nemohlo být v šanghajské pětce? Myslím, že kdyby se Turecko k šanghajské pětce připojilo, umožnilo by mu to jednat s mnohem větší uvolněností,“ prohlásil Erdogan na zpáteční cestě z návštěvy Pákistánu a Uzbekistánu.

Zatčené Čechy odsoudí k mnoha letům jako odstrašující příklad, obává se bývalý generální konzul v Turecku

Číst článek

SCO měla původně pět členů - Rusko, Čínu, Tádžikistán, Kazachstán a Kyrgyzstán. Později vstoupil také Uzbekistán a o přistoupení mají zájem Indie i Pákistán.

Organizace vznikla v roce 2001 jako regionální bezpečnostní blok, který měl čelit šířícímu se radikálnímu islámu a pašování drog z Afghánistánu.

Podle agentury Reuters by přijetí Turecka coby člena NATO do SCO znepokojilo jeho západní spojence a další členy aliance.

Erdogana v pákistánském Islámábádu uvítala čestná stráž | Foto: Reuters

Jedenáct let vyjednávání

Vyjednávání Ankary s EU jsou momentálně na bodu mrazu. Erdogan nedávno oznámil, že pokud Brusel nedospěje do konce roku k nějakému rozhodnutí, uspořádá příští rok referendum o členství Turecka v EU.

Turci vyjednávají o vstupu do EU 11 let a Unie nepřestává Ankaru kritizovat za její postoj k demokratickým svobodám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme