Mladý klaun z Aleppa pomáhal dětem zapomenout na válku. Teď je mrtvý

Běsnění války vzdoroval zářivě oranžovou parukou a červeně natřeným nosem – ne kvůli sobě, ale aby uklidnil děti vyděšené nálety. Teď už jim pomoct nemůže. 24letého Anase al-Bašu zabila střela, která v úterý dopadla na východní Aleppo. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek Anase, klauna z Aleppa, zveřejnil jeho bratr Mahmúd. | Foto: Repro Ahmad al-Chatib/Twitter

Mladík působil jako sociální pracovník v centru Místo pro naději, jedné z občanských iniciativ aktivních ve východoaleppské čtvrti Mašhad. Obyvatelům tamních vybombardovaných domů poskytoval psychosociální podporu. Pečoval hlavně o celkem 365 sirotků, které válka připravila o jednoho nebo oba rodiče.

Traumatizované děti často rozveseloval tím, že se převlékal za klauna a žertoval, aby aspoň na chvíli zapomněly na svou bolest. „Hrál dětem legrační scénky, pomáhal jim, aby se sbližovaly,“ řekla AP jeho kolegyně Samar Hadžázíová. Na Anase, který zahynul během úterního ostřelování opozicí držené čtvrti, prý bude vzpomínat jako na kamaráda, který miloval práci s dětmi.

Sedmiletá Bana z Aleppa se loučí: Prší na nás bomby. Nepřežijeme, modlete se za nás

Číst článek

Anasovi rodiče opustili město už předtím, než syrská armáda loni v létě utěsnila obklíčení východního Aleppa. On sám se rozhodl zůstat a pomáhat potřebnějším.

Anas v dobývaném Aleppu zanechal pozůstalé: manželku, s níž se teprve před dvěma měsíci oženil. Jeho bratr Mahmúd se s ním rozloučil v emotivním postu na Facebooku.

Jak přežít v obleženém městě? Snili jsme, abychom se nezbláznili, vzpomíná Adisa
Zavřené nemocnice a prázdné sklady léků. Situace ve východním Aleppu se dále zhoršuje

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme