Moskevský patriarcha varuje před kultem zla, do Ruska pronikají oslavy Halloweenu

Západní tradice pronikají i do Ruska, kde ale narážejí na stále větší odpor církve i některých konzervativních nebo nacionalistických politiků. Jednou z nich je i Halloweenská noc. Podle moskevského patriarchy svátek vychovává děti k uctívání kultu zla. V některých oblastech úřady veřejné oslavy zakázaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Halloween | Foto: Fotobanka Pixabay

Ještě před několika lety Halloween v Rusku znali v podstatě jen z amerických filmů. Zřejmě pod vlivem této kinematografie začala Halloween slavit i ruská mládež. Střední a starší generaci tento anglosaský svátek nic moc neříká.

Halloween si oblíbila především mládež z větších měst. Je to další důvod pro uspořádání večírku a obléknutí kostýmů. Ovlivněny jsou iděti, které začínají chodit koledovat. I to je ale záležitost jen velkých ruských měst. V menších se tato tradice neuchytila.

Moskevský patriarcha, a s ním celá ruská pravoslavná církev, Halloween kategoricky odmítá jako cizorodý, pohanský, a dokonce nebezpečný svátek. Podle pravoslavných duchovních se tím děti a mládež vychovávají k uctívání kultu zla, místo aby byly vychovávány k dobru.

Moskva se baví

Úřady v některých ruských oblastech dokonce veřejné oslavy Halloweenu zakázaly.

V některých moskevských kavárnách byl ale personál 31. října převlečen do kostýmů a zdálo se, že to nikomu moc nevadilo. Naopak, lidé se spíš bavili.

Rusko neslaví ani české Dušičky. Není to tradice ani svátek pravoslavné církve, na rozdíl od církve římskokatolické. V Rusku si památku zesnulých připomínají v den jejich smrti a pak devátý a čtyřicátý den poté. Na mrtvé se vzpomíná také o masopustní sobotě a některých dalších církevních svátcích.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme