Munice pro Trumpa? Lidé od Clintonové podle aktivisty vyvolávají násilnosti na republikánských mítincích

Donald Trump získal před závěrečnou televizní debatou prezidentských kandidátů silnou kartu. Americký konzervativní aktivista na internetu zveřejnil tajně natočené video, na němž se muž blízký štábu Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové chlubí vysíláním provokatérů na Trumpova volební shromáždění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Clintonová získala nominaci v sedmi státech a na Americké Samoe, Trump zatím v sedmi státech unie | Zdroj: Reuters

Autor videa James O'Keefe, aktivista skupiny zvané Project Veritas, podle agentury AP slibuje, že další videa budou následovat.

Clintonová i její štáb popřeli, že by jejich lidé takové praktiky provozovali. Dva pracovníci volebního štábu demokratů ale po zveřejnění videa rezignovali.

Prezidentská debata začne ve čtvrtek ve 3 ráno a živě ji odvysílají Radiožurnál a ČRo Plus. V online přenosu ji budete moci sledovat také na Zpravodajském webu Českého rozhlasu.

Jeden z nich je v O'Keefeově klipu zachycen, jak se chlubí svými kontakty na demokraty a jejich štáb. Tvrdí rovněž, že vysílá lidi na volební shromáždění Donalda Trumpa, aby tam vyvolávali násilnosti. Někdy prý jde i o mentálně postižené nebo bezdomovce.

Důvěryhodnost videa nejde podle agentury AP potvrdit, protože záznam byl před zveřejněním „pečlivě editován“. Organizace Project Veritas je v USA známa častými útoky na Demokratickou stranu, při kterých využívá skryté kamery a falešnou identitu svých aktivistů. V roce 2010 byl O'Keefe odsouzen za pořízení tajného videa v kanceláři tehdejší senátorky za stát Louisiana Mary Landrieuové.

Donald Trump a Hillary Clintonová se v poslední televizní debatě střetnou na půdě Nevadské univerzity v Las Vegas. Clintonová má zatím náskok, ale třeba právě Nevada patří mezi nerozhodnuté státy. Trump se snaží překonat propad po sérii stížností na jeho údajné nevhodné chování k ženám. Nově čelí kritice za to, že rozdmýchává pochybnosti o férovosti voleb.

Clintonová bude po úniku emailů šéfa jejího týmu Johna Podesty nejspíš čelit otázkám ohledně její kampaně. Také jí nepomohla třeba její slova k bankéřům z Wall Street.

Publikum v Las Vegas bude nejspíš zajímat názor kandidátů na otázky týkající se migrace. Vždyť až třetinu voličů v Nevadě tvoří obyvatelé hispánského původu.

Lenka Kabrhelová, ČTK, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme