Na cestě předvolební Amerikou: Detroit se po bankrotu staví na nohy. Je čas psát historii, říkají obyvatelé

Detroit, bývalá Mekka automobilového průmyslu, léta bojoval s ekonomickými potížemi. Nikdo jiný by tak o pádech a návratech nedokázal vyprávět lépe než místní obyvatelé. Co si myslí o nadcházejících volbách? Někteří říkají, že je načase, aby v čele Spojených států stanula žena. Pro mnohé ale Clintonová zosobňuje vše, co je s americkou politikou špatně. Přinášíme další díl reportážního seriálu k prezidentským volbám v USA, v Detroitu natáčela zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová a Donald Trump (fotokoláž) | Foto: Wikimedia Commons, Michal Jindra

„Je čas psát historii,“ říkají nedaleko centra Detroitu Robert Montgomery a Missy McFrowley. Podle nich přišel čas, aby v čele Spojených stát konečně stanula žena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Detroit se po bankrotu staví na nohy. ‚Je čas psát historii,‘ říkají obyvatelé. Natáčela zpravodajka Lenka Kabrhelová

Hillary Clintonovou oba považují za skvělou a kvalifikovanou političku, o jejím konkurentovi Donaldu Trumpovi ani nechtějí ztrácet řeč.

Afroamerický pár si pochvaluje, že se do Detroitu pomalu začínají vracet obyvatelé a město se postupně vzpamatovává. Vidět je to nedaleko centra na první pohled. Vyrůstají tu nové byty, podniky, kavárny.

V jedné z nich pracuje 28letá umělkyně Lauren Keilsová. Domů do Detroitu se vrátila před měsícem po pěti letech v New Yorku. Prací baristky si přivydělává na svůj nově otevřený obchod s koženými uměleckými výroby.

Její rodné město je pro ni spíš než synonymem problémů a ekonomického pádu symbolem nezávislého umění, aktivity a odolnosti. Také Lauren má ve volbě jasno, čas podle ní nastal pro ženy.

Jenže pro mnohé Clintonová zosobňuje vše, co je s americkou politikou špatně. Patří mezi ně i 72letý Bill Charron, dlouholetý demokrat, který se dokonce v roce 1968 podílel na prezidentské kampani později zavražděného demokratického kandidáta Roberta Kennedyho.

V letošních volbách se Bill na protest rozhodl dát svůj hlas Donaldu Trumpovi poté, co v boji o demokratickou nominaci neuspěl jeho kandidát Bernie Sanders. Kariérním stranickým politikům tak chce jako mnozí další frustrovaní Američané dát najevo, že budou muset změnit pravidla hry a začít naslouchat.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme