Na letišti v Paříži zastřelili muže, který ukradl hlídkující vojačce zbraň

Na dlouhých devět hodin bylo ochromeno pařížské letiště Orly. Ráno tam útočník odcizil hlídkující vojačce zbraň. Poté se snažil ukrýt v obchodě, další vojáci na něj ale začali střílet a na místě ho zabili. Podle francouzského ministerstva vnitra nebyl nikdo jiný při incidentu zraněn. Pachatele úřady evidovaly jako radikálního muslima. Stejný muž byl zapleten také do střelby na policistu při ranní silniční kontrole severně od Paříže, potvrdil ministr vnitra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pařížském letišti Orly se střílelo, terminál byl evakuován a provoz přerušen.

Na pařížském letišti Orly se střílelo, terminál byl evakuován a provoz přerušen. | Zdroj: Reuters

„Najednou jsme viděli lidi, kteří běželi letištním terminálem. Měli vystrašené výrazy. Potom obchodníci zavírali obchody a stahovali rolety. V ten moment jsme pochopili, že se něco děje. Hlavně obchodníci nám říkali, abychom utekli,“ popsal pasažér, který čekal na spoj do Berlína.

Na letišti pachatel napadl tříčlennou vojenskou hlídku tvořenou dvěma příslušníky letectva a jedním rezervistou. Francouzská armáda zmobilizovala své příslušníky do hlídkových služeb v rámci pokračujícího výjimečného stavu zavedeného po předloňském krvavém masakru v Paříži.

Útočník se pokusil zmocnit automatické pušky vojačky, kterou povalil na zem a držel podle svědků za krkem. Ovládnout zbraň se mu ale zcela nepodařilo, i když se ji pokoušel otočit proti zbývajícím dvěma členům hlídky. Ti ho po opakovaných marných výzvách, aby ustal ve své činnosti, nakonec zastřelili.

Francouzská policie uzavřela celý areál letiště Orly a zastavila v něm a jeho bezprostředním okolí veškerou pozemní dopravu. Halu prohledali policejní pyrotechnici, kteří u pachatele ani jinde nenašli žádné výbušniny. Na místě zasahovali i příslušníci protiteroristické brigády RAID.

Policisté evakuovali zhruba 3000 pasažérů. Ti v západním cípu letiště byli podle informací ministerstva vnitra zajištění. Na místo přijel i ministr vnitra Bruno Le Roux a ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

Provoz byl přerušen na jižním a západním terminálu. Jižní terminál zůstal kvůli ranní střelbě v letištní hale uzavřen až do pozdních odpoledních hodin. Západní terminál se naopak po poledni opět otevřel, informovaly agentury Reuters a AFP s odvoláním na ředitelství pařížských letišť.

Letadla, která směřovala na letiště v Orly jsou přesměrovaná na letiště Charlese de Gaulla. Z Prahy měl podle mluvčí ruzyňského letiště v sobotu letět do Orly pouze jeden spoj společnosti Transavia, který se kvůli incidentu zdržel.

Zradikalizovaný Francouz s kriminální minulostí

Server BBC s odvoláním na policejní zdroje píše, že útočník, kterého hlídka zastřelila na letišti, je tím samým, který byl dříve toho ráno zapleten do incidentu na severním předměstí Paříže. To potvrdil i ministr vnitra Bruno Le Roux.

Při silniční kontrole tam byl postřelen policista. Pachatel z místa činu odjel. Francouzská média píší o tom, že vůz, ve kterém útočník odjel, byl později nalezen opuštěný na letišti Orly.

Francouzská policie v sobotu dopoledne zatkla a uvrhla do vazby bratra a otce pachatele útoku. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na justiční zdroje.

O útočníkovi vyšetřovací orgány uvádějí, že 39letý Francouz měl za sebou kriminální minulost a v průběhu času se „zradikalizoval".

To podle francouzských médií znamená, že se proměnil v extremistického muslima, což se zpravidla stává ve vězení, kde se dostává do styku s jinými radikály. Muž měl za sebou mimo jiné loupežná přepadení a obchod s drogami.

Na pařížském letišti Orly se střílelo, terminál byl evakuován a provoz přerušen. | Foto: Reuters

Na pařížském letišti Orly se střílelo, terminál byl evakuován a provoz přerušen. | Foto: Reuters

Na letišti jsou již policejní pyrotechnici a záchranky. Letiště, Paříž, Orly, evakuace

ČTK, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme