Na potrat musela jet do Británie. Irsko ženu odškodní za trauma, které jí cesta způsobila

Irská vláda vůbec poprvé odškodnila ženu, která kvůli potratu musela odcestovat do Velké Británie. Informuje o tom britský Guardian. Amanda Melletová byla jednou z prvních irských žen, které veřejně vystoupily proti přísným protiinterrupčním zákonům. Irská ústava totiž zakazuje jít ženám k potratu, a to i v případě, že by měly porodit mrtvý plod. Kvůli tomu si Melletová stěžovala u Výboru OSN pro lidská práva. Ten už v červnu potvrdil, že jí cesta do Anglie kvůli potratu způsobila nervový šok.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto)

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Podle mého nejlepšího vědomí je tohle poprvé, kdy irská vláda odškodnila ženu za to, že musela odjet za země kvůli potratu. Jde o zpožděné uznání toho, že jsou v naší zemi popírána práva žen a jejich nezávislost,“ uvedla irská aktivistka a dlouholetá bojovnice za práva žen Ailbhe Smythová pro Guardian.

V roce 2013 se Amanda Melletová stala první ze tří irských žen, které oficiálně požádaly OSN, aby odsoudila zákaz potratů v Irsku v případě fatálních abnormalit plodu jako „kruté a nelidské“. Podle přísných irských protiinterrupčních zákonů by totiž Melletová a další dvě ženy musely v Irsku porodit mrtvé plody bez šance na potrat.

V červnu Výbor OSN pro lidská práva rozhodl, že Irsko vystavilo Amandu Melletovou krutému a nelidskému zacházení tím, že byla nucena odjet kvůli potratu do Británie. Cesta jí způsobila podle výboru trauma. Ve středu pak irská vláda rozhodla o tom, že ženu odškodní.

Omluva a odškodnění nestačí

Irská senátorka a dlouholetá zastánkyně reformy spojené s potraty Ivana Baciková řekla, že vláda přijetím rozhodnutí Rady pro lidská práva udělala zásadní krok směrem ke změně v irských protiinterrupčních zákonech.

Mimo rozhodnutí o odškodnění se Melletové omluvil také ministr Simon Harris. Obě dvě gesta jsou vítána také aktivisty volajícími po referendu, které by změnilo dodatek ústavy, ve kterém stojí, že embryo získává plné občanství ihned po početí.

Podle Bacikové to ale nestačí a je potřeba jednat: „Teď potřebujeme vidět oficiální uznání, že tisícům dalších žen jsou odpírána jejich základní lidský práva skrze odpírání přístupu k legálním potratům v Irsku, za což může osmý dodatek irské ústavy. Rozhodnutí výboru ve prospěch slečny Melletové jasně ukázalo, že potřebujeme referendum ke změně osmého dodatku.“

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme