Nejdražší torpédoborec USA se porouchal. Zatéká do něj

Americkému torpédoborci Zumwalt se v Panamském průplavu porouchaly motory a do přístavu ho musely odtáhnout remorkéry. Pro radary téměř neviditelnou chloubu amerického námořnictva si tak dlouho mohli prohlížet zvědavci ze břehu. Torpédoborec nemohl kvůli závadě vyplout na moře už v září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Torpédoborec Zumwalt | Foto: Creative Commons licence 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0), Official U.S. Navy Page

Posádka Zumwaltu řešila v obou případech podobný problém - do pohonného systému lodi se dostala mořská voda. Plavidlo se tak na chvíli stalo neovladatelné a otřelo se bokem o stěnu průplavu. Loď kvůli tomu má drobný šrám na plášti, podle americké flotily je to ale jen kosmetická záležitost.

Mnohem více starosti mají technici s tím, proč loď v tak kritických oblastech, jako je pohonný systém, nabírá vodu. Torpédoborec přitom měl být - obrazně řečeno - perlou amerického námořnictva.

Loď je vybavená nejnovějšími technologiemi, funguje na elektrický pohon a celá konstrukce je pečlivě sestavená tak, aby plavidlo nemohly zachytit radary. Výstavba lodi navíc nebyla levnou záležitostí. Vláda na ní vynaložila z amerického rozpočtu v přepočtu přes sto miliard korun. Loď je ještě pořád ve zkušebním provozu, který slouží právě k tomu, aby se vychytaly všechny nedostatky.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme