Nejsilnější hurikán v Atlantském oceánu za posledních 9 let. V Karibiku zabil nejméně 11 lidí

Nejméně 11 lidí zabil v Karibiku hurikán Matthew, hlavně na Haiti a v Dominikánské republice. Zasáhl ostrov Hispaniola, na kterém leží Haiti a Dominikánská republika. Na Haiti kvůli následkům hurikánu zemřelo pět lidí a v Dominikánské republice další čtyři. Přesný rozsah napáchaných škod úřady zatím neznají. Matthew už zasáhl i Kubu a teď míří k Floridě a Bahamám. Prudké lijáky doprovází vítr o rychlosti v nárazech až 230 kilometrů v hodině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hurikán | Foto: Fotobanka Pixabay

Deště na Hispaniole zaplavily ulice, podmáčely zdi některých domů a ty se potom zřítily, sesouvala se také půda. Někde napršel až metr vody. Bláto a vyvrácené stromy místy zablokovaly silnice. Záchranáři se proto do některých postižených oblastí nemůžou dostat a úřady tak zatím nedokážou určit přesný rozsah škod. Haitský ministr vnitra ale předpokládá, že škody na domech a zemědělské úrodě budou rozsáhlé.

Haiti se ještě úplně nevzpamatovalo z ničivého zemětřesení z roku 2010, při kterém zahynulo přes 200 tisíc lidí. To situaci na ostrově zhoršuje. Spousta lidí tehdy přišla o domovy a desetitisíce z nich zůstávají v nouzových obydlích. Někteří teď skončili v nemocnicích, které jsou ale přeplněné a nemají dostatek vody.

Jak uvedla třeba humanitární organizace Heifer International, hurikán zničil to, co některé rodiny stihly od zemětřesení vybudovat, a budou proto muset začít znova. Americké námořnictvo uvažuje, že k ostrovu vyšle letadlovou loď, která by pomohla s dodávkami pomoci. Haiťanům už nabídlo několik vrtulníků.

Situace na Kubě

Zatím se zdá, že Kuba nebyla zasažena tak silně jako Haiti. Vítr vyvracel stromy, ničil elektrické vedení, zaplavil některé silnice. Kubánská média hlásí jeden zřícený most. Hurikán Kubu zasáhl východněji, než se původně čekalo - vyhnul se tak hustě obydlené oblasti provincie Guantánamo, kde je i americká námořní základna.

Matthew Kubu překonal v jednom z nejužších míst a už po dvou hodinách tak bylo oko hurikánu znovu nad mořem. Původně se čekalo, že by Matthew mohl na ostrově řádit až 12 hodin. Kubánci se na hurikán dlouho připravovali, úřady evakuovaly přes 300 tisíc lidí, včetně asi tisícovky turistů.

Matthew míří na Floridu

Meteorologové očekávají, že zítra hurikán dorazí k americké Floridě. Tamní guvernér už vyhlásil pohotovost, aby se obyvatelé státu mohli připravit na evakuaci a úřady přichystaly nouzová přístřeší. V pohotovosti je i národní garda.

Po Floridě by měl Matthew pokračovat na Bahamy, které už se také připravují, jak potvrzuje tamní premiér Perry Christie: „Musíme vás varovat, že bouře zesílila a podle toho, co jsme viděli na Haiti a jinde, přináší silný vítr a extrémně velké deště. Jak víme z našich dřívějších zkušeností s hurikány, tato přírodní síla může být velmi nevyzpytatelná.“

Matthew by měl postupně slábnout. I tak se na něj ale chystají i další americké státy, protože sílu hurikánu by si měl zachovat nejméně do čtvrteční noci. Guvernérka Jižní Karolíny nařídila evakuaci víc než milionu lidí. Zasažené by mohly být i Severní Karolína a Georgie. Americké národní středisko pro hurikány ale předpokládá, že střed bouře zůstane nad oceánem.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme