Neměl dostat Nobelovu cenu míru i vůdce kolumbijských povstalců?

Nobelovu cenu míru získal v pátek kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, který vyjednal mírovou dohodu s radikálními levicovými rebely z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie FARC. Dohoda oficiálně ukončila 52 let trvající občanskou válku v zemi, která si vyžádala podle serveru BBC News 260 tisíc obětí a vyhnala z domovů na šest milionů Kolumbijců. Proč nebyl oceněn i vůdce FARC Rodrigo Londoño?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Ano míru" - demonstrace na podporu mírové dohody mezi Bogotou a FARC. | Foto: Fotobanka Profimedia

Tento týden dohodu těsně odmítli obyvatelé v referendu - podle kritiků totiž Santos ustoupil rebelům přespříliš. Tresty veřejně prospěšných prací pro radikály, kteří léta unášeli, mučili a vraždili nevinné obyvatelstvo, lidem přece jen připadaly příliš měkké. V čele kritiků stál podle BBC bývalý prezident Alvaro Uribe.

Nobelovu cenu míru získal kolumbijský prezident. Bojoval za ukončení půl století trvajícího konfliktu

Číst článek

Mluvčí norského Nobelova výboru řekla novinářům, že výsledek referenda neovlivnil udělení ceny, protože hlasování nebylo odmítnutím míru jako takového, nýbrž pouze některých bodů dohody. Když na mluvčí média tlačila, aby prozradila, zda cenu neměl náhodou dostat i povstalecký vůdce Rodrigo Londoño, vyhnula se odpovědi a uvedla, že podrobnosti o výběru oceněného se zásadně nezveřejňují. V roce 1994 však dostaly cenu obě strany konfliktu, který dospěl k usmíření - izraelský premiér Jicchak Rabin i palestinský vůdce Jásir Arafat.

Nobelův výbor rozhodl podle BBC o udělení ceny kolumbijskému prezidentovi Santosovi až po výsledku referenda a zřejmě i ve snaze posílit mírová jednání, která by se nyní mohla zkomplikovat. Santos slíbil, že vyšle vyjednávače zpět na Kubu, kde se dohodu podařilo uzavřít, aby prozkoumali možnost nového urovnání konfliktu.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

ČRo Plus Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme