Nigerijský prezident rozesmál Merkelovou. Moje žena patří do kuchyně, řekl

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari řekl v Berlíně na tiskové konferenci, že jeho manželka patří do kuchyně a obývacího pokoje. Reagoval tak na její kritiku své politiky. Buhari komentář pronesl na tiskové konferenci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Berlíně. Šéfka německé vlády se jeho výroku zasmála.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari a německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: Reuters

„Teď přesně nevím, k jaké (politické) straně moje žena patří. Vlastně patří do mé kuchyně, mého obývacího pokoje a do dalších pokojů mého domu,“ odpověděl muslim Buhari na otázku novináře ohledně kritických vyjádření nigerijské první dámy. Dnes 73letý Buhari, ktarý byl dříve krátce i vojenským diktátorem, pronesl svá slova „s mrkajícíma očima“, dodala agentura DPA.

Aisha Buhariová v rozhovoru pro BBC uvedla, že svého muže v příštích volbách už nepodpoří, pokud neprovede zásadní personální obměnu vlády, jejíž členy prý ani nezná. V nejvyšších funkcích se podle první dámy ocitli lidé, kteří nesdílejí názory vládnoucího Všepokrokového kongresu (APC).

Jmenovací proces údajně ovládá ze zákulisí „několik málo osob“. Buhari přitom kandidoval se slibem, že bude bojovat proti korupci a nepotismu ve vládních kruzích. BBC napsala, že Buhariová svým vystoupením vyvolá šok.

Merkelová se zasmála

Buhariho výpad na adresu vlastní ženy Merkelová podle světových agentur nijak nekomentovala. „Stála vedle něj, krátce na něj pohlédla a pak se zasmála,“ napsala AP.

Merkelová byla letos v červnu po šesté v řadě vyhlášena nejmocnější ženou světa podle každoročního žebříčku časopisu Forbes. V minulosti v Německu vedla zvláštní ministerstvo pro záležitosti žen.

Krátce před Mezinárodním dnem žen v březnu 2007 řekla na besedě s jinými političkami, že ženy by měly více držet pohromadě a „spřádat“ kamarádské svazky, jako to podle ní dělají muži.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme