Nizozemský politik Wilders bude souzen za výroky proti cizincům a podněcování k nenávisti

Nizozemský poslanec Geert Wilders stane před soudem. Politik známý svými protiislámskými postoji čelí obvinění z diskriminace a podněcování k rasismu. V pátek to oznámil haagský tribunál, který tak zamítl Wildersovu žádost o zrušení procesu. Šéf parlamentní krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Wilders tvrdil, že kauza je politicky motivovaná. V procesu, který má začít 31. října, mu hrozí až dva roky vězení a pokuta v přepočtu asi 200 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Geert Wilders | Zdroj: Reuters

Podle prokuratury se Wilders provinil v březnu 2014 na jednom ze shromáždění, kde se ptal voličů: „Chcete tady více nebo méně Maročanů?“ Dav mu odpověděl, že méně, a Wilders dodal: „Postaráme se o to.“

Wildersův právní zástupce Geert-Jan Knoops v září při žádosti o zastavení procesu prohlásil, že na Wildersovy poznámky se vztahuje svoboda slova, a proto by měl soud celou kauzu rovnou zamítnout. Podle něj nelze politické vyjádření posuzovat trestním tribunálem.

Geert Wilders je 52letý poslanec nizozemského parlamentu a předseda krajně pravicové PVV. Pro svůj charakteristický blond účes se mu někdy přezdívá „Mozart“ nebo „Peroxidový blondýn“.

Populistický politik je kritikem islámu a mezi jeho excesy patří například přirovnání koránu k Hitlerovu dílu Mein Kampf. Prosazoval také zákaz posvátné knihy islámu, stavbu mešit i nošení muslimských šátků.

V roce 2008 se podílel na vzniku snímku nazvaného Fitna, v překladu Rozvrat. Přibližně 15minutový film ukazoval negativní stránky islámu, třeba diskriminaci žen, popravy v Saúdské Arábii a tělesné tresty.

Nizozemská strana PVV těží z největší přistěhovalecké krize v Evropě od druhé světové války a předpovídá se jí úspěch v parlamentních volbách, které se budou konat příští rok v březnu. A to přesto, že Wildersova slova na adresu Maročanů pobouřila nejen řadu obyvatel, ale i některé členy PVV.

V procesu se hodlá označit za oběť jeho výroků nejméně 56 osob a organizací a má vystoupit nejméně 34 svědků žaloby.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme