Nová mírová dohoda s guerillou FARC? Snad bude do Vánoc, doufá kolumbijský prezident

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos doufá v uzavření nové mírové dohody s levicovou guerillou FARC do Vánoc. Pozdější termín by podle něj mohl celé jednání zhatit. Kolumbijská vláda se na míru s povstalci dohodla v září, ale obyvatelé země smlouvu nečekaně odmítli v referendu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos | Zdroj: Reuters

Její kritici v čele s bývalou hlavou státu Alvarem Uribem poukazovali na to, že smlouva je vůči rebelům příliš mírná. Vadí jim, že zajišťovala představitelům FARC beztrestnost a garantuje jim místa v parlamentu.

Prezident Santos prohlásil, že diplomaté teď mají teď na stole přes pět set návrhů, o kterých budou mluvit se zástupci FARC. Santos a jeho tým se prý v posledních dnech setkali se zástupci řady organizací, s politiky, představiteli církve, oběťmi konfliktu i bývalým prezidentem Uribem, aby odstranili rozpory.

Současný prezident Santos za dojednání dohody získal Nobelovu cenu míru. Válka mezi kolumbijskou vládou a hnutím FARC trvala víc než půlstoletí. Zemřelo při ní přes 200 tisíc lidí.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme