Nová mírová dohoda s guerillou FARC? Snad bude do Vánoc, doufá kolumbijský prezident

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos doufá v uzavření nové mírové dohody s levicovou guerillou FARC do Vánoc. Pozdější termín by podle něj mohl celé jednání zhatit. Kolumbijská vláda se na míru s povstalci dohodla v září, ale obyvatelé země smlouvu nečekaně odmítli v referendu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos | Foto: Reuters

Její kritici v čele s bývalou hlavou státu Alvarem Uribem poukazovali na to, že smlouva je vůči rebelům příliš mírná. Vadí jim, že zajišťovala představitelům FARC beztrestnost a garantuje jim místa v parlamentu.

Prezident Santos prohlásil, že diplomaté teď mají teď na stole přes pět set návrhů, o kterých budou mluvit se zástupci FARC. Santos a jeho tým se prý v posledních dnech setkali se zástupci řady organizací, s politiky, představiteli církve, oběťmi konfliktu i bývalým prezidentem Uribem, aby odstranili rozpory.

Současný prezident Santos za dojednání dohody získal Nobelovu cenu míru. Válka mezi kolumbijskou vládou a hnutím FARC trvala víc než půlstoletí. Zemřelo při ní přes 200 tisíc lidí.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru