Nové referendum o nezávislosti bude ještě před rokem 2020, prohlásila skotská premiérka

Podle Nicoly Sturgeonové budou Skoti hlasovat o svém odchodu ze Spojeného království s největší pravděpodobností do čtyř let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová | Zdroj: Reuters

Skotsko neustupuje ze svého záměru hlasovat o nezávislosti na Velké Británii a zachovat tak své členství v Evropské unii. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová v neděli v televizním pořadu Peston on Sunday prohlásila, že její země uspořádá nové hlasování s největší pravděpodobností ještě před rokem 2020. Informovala o tom agentura Reuters.

„Myslím, že je to vysoce pravděpodobné vzhledem k situaci, ve které jsme. Kvůli tomu co se děje, jsem o tom přesvědčená ještě víc než ráno po referendu,“ řekla Sturgeonová.

Připravujeme nové referendum o nezávislosti na Británii, oznámila skotská premiérka

Číst článek

Skoti o své nezávislosti hlasovali už v roce 2014. V referendu si tehdy 55,3 % voličů zvolilo setrvání ve Spojeném království. Zpátky k myšlence nezávislosti se Skotsko vrátilo po letošním referendu o odchodu z Evropské unie.

V něm se obyvatelé Spojeného království rozhodli pro odchod z EU. Většina Skotů ale hlasovala za setrvání i v tomto svazku a neztotožňují se s tzv. brexitem. Obávají se zejména hospodářských důsledků odchodu Spojeného království z EU. „Neexistuje žádný racionální důvod pro odchod Británie z jednotného trhu,“ prohlásila Sturgeonová už dřívě.

Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme