Nové zjištění: let MH370 malajsijských aerolinií před zřícením prudce klesal

Zmizelý let MH370 se nepokoušel o nouzové přistání na vodě a před zřícením prudce klesal. Tvrdí to nová zpráva Australského úřadu pro leteckou bezpečnost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příbuzní pasažérů si připomínají dva roky od zmizení letu MH370

Příbuzní pasažérů si připomínají dva roky od zmizení letu MH370 | Zdroj: Reuters

Boeing 777 s 239 lidmi na palubě nepadal do moře kontrolovaně. Jak vyplývá z nových detailů, nikdo neaktivoval takzvané vztlakové klapky, což by piloti měli udělat, pokud by se snažili o nouzové přistání na vodě. Závěr: letadlo v tu chvíli neovládali ani piloti, ani případní únosci.

Nová zjištění zjistili australští experti analýzou kusů letadla, které se objevily v Indickém oceánu. Jejich zpráva se opírá i o satelitní data, která mimo jiné potvrdila, že letadlo před dopadem prudce klesalo.

Přesně před dvěma lety zmizel let MH370. Pátrání stále pokračuje

Číst článek

Experti zkoumali pouze kusy letadla, které prokazatelně pochází z letu MH370. Aktuálně je to sedm z dvaceti kusů letadla, které se během pátrání v Indickém oceánu nalezly. Zpráva byla vydána až poté, co se v australské Canbeře setkali experti na letectví a komunikaci. Ti se domluvili, jak a kde dál bude pokračovat pátrání. V současné době hledají v oblasti západně od Austrálie.

Letadlo se ztratilo před dvěma lety

Podle BBC by současná fáze pátrání měla skončit koncem letošního roku, respektive začátkem příštího, pokud se nenajde žádný nový důkaz nebo kus letadla. Tou dobou dokončí pátrací týmy průzkum vytyčené oblasti, kam mělo letadlo podle výpočtů a simulací před dvěma lety dopadnout. Doteď prozkoumaly pátrací týmy 120 tisíc kilometrů čtverečných mořského dna.

Australské úřady, které pátrání řídí, ale v srpnu naznačily, že by chtěly rozšířit oblast pátrání. Podle matematických modelů mohly totiž trosky dopadnout do moře severněji, než nyní týmy pátrají. Podle Guardianu ale v této souvislosti nežádaly své partnery z Malajsie a Číny o žádnou další finanční spoluúčast.

Let malajsijských linek z Kuala Lumpuru do Pekingu vyrazil na začátku března 2014. Letadlo zmizelo z radarů asi 20 minut po startu. Záchranáři po něm nejdříve pátrali v Jihočínském moři, ale později se ukázalo, že letoun změnil kurz na jihozápad od Indického oceánu. Dodnes nikdo neví proč. Současné pátrání je největší a nejdražší v dějinách. Je tak složité proto, že záchranné týmy prohledávají velkou oblast a oceán je zde velmi hluboký.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme