O budoucnosti Skotska musí rozhodnout Skotové. Sturgeonová trvá na novém referendu

„Bude další referendum o nezávislosti." Právě to prohlásila v sobotu na konferenci Skotské národní strany první ministryně a předsedkyně partaje Nicola Sturgeonová. Někdejší britský ministerský předseda Gordon Brown je přesvědčen, že snahám nacionalistů by - v souvislosti s brexitem - mohl učinit přítrž příklon k federálnímu modelu uspořádání Spojeného království.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První skotská ministryně Nicola Sturgeonová.

První skotská ministryně Nicola Sturgeonová. | Zdroj: Reuters

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová chce v plebiscitu skotským voličům nabídnout nezávislost coby alternativu k takzvanému „tvrdému brexitu“.

„Přestaňte upřednostňovat zájmy pravého křídla vaší strany před zájmy členů naší strany,“ vzkázala britské premiérce Therese Mayové. „Budoucnost Skotska musí být skotskou volbou,“ dodala. Během své řeči sklidila hned několikrát potlesk vestoje.

O termínu konání referenda se podle ní rozhodne ve chvíli, „kdy budeme znát podmínky brexitu“. Britská vláda referendum před odchodem země z EU odmítá.

Sturgeonová nicméně věří v kompromis ohledně vypsání dalšího referenda o skotské nezávislosti. Mayová odmítá, aby se plebiscit konal před koncem oficiálních jednání o brexitu.

Máme právo na nové referendum. Britská premiérka nedrží slovo, říká exšéf skotské vlády

Číst článek

V rozhovoru pro BBC Sturgeonová vyzvala Mayovou k pokračování debaty o tom, který termín skotského referenda by oběma stranám vyhovoval. Sturgeonová si postěžovala, že se britská premiérka nepohnula ani o píď směrem ke kompromisu ohledně společné celobritské pozice před jednáními o brexitu.

Podle ní to je naopak skotská strana, která nabídla ústupky. Skotská vláda si představuje, že by nabídla voličům nezávislost země coby alternativu vůči předpokládané tvrdé variantě odchodu Británie z EU. Britský kabinet tvrdí, že by referendum poškodilo britskou pozici při rozhovorech se zbytkem EU.

Více pravomocí

Naproti tomu někdejší britský premiér Gordon Brown si umí představit, že by Skotsko získalo další daňové pravomoci, nebo že by dokonce po odchodu Británie z EU mohlo samo uzavírat mezinárodní smlouvy.

Bývalý britský premiér Gordon Brown | Foto: Radim Beznoska

Skotská vláda by prý měla úplnou kontrolu nad zemědělskou politikou, rybolovem nebo ekologickými otázkami. Brown si myslí, že je to pro Londýn i skotské nacionalisty přijatelná varianta, jak se vyhnout oboustranně riskantnímu referendu.

Podle Browna se jím navrhovaná třetí cesta dá nazvat „federálním modelem“, který je i pro skotské patrioty cestou kupředu.

Jiří Hošek, Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme