Obama nabídl kubánskému lidu pomocnou ruku. Castra podle něj bude soudit historie

První reakce na úmrtí bývalého kubánského vůdce Fidela Castra, který zemřel v noci na sobotu ve věku 90 let, začaly od ranních hodin přicházet od světových politiků. Mezi prvními, kdo se ke Castrovu úmrtí vyjádřili, byl levicový venezuelský prezident Nicolás Maduro, indický premiér Naréndra Módí či francouzský prezident Francois Hollande. Poctu zesnulému vzdal i bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov nebo ruský prezident Putin. Americký prezident Barack Obama nabídl po smrti kubánského vůdce Fidela Castra kubánskému lidu přátelskou ruku. Castra prý bude soudit až historie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fidel Castro | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, U.S. News & World Report

Podle Hollandea Fidel Castro "zosobňoval kubánskou revoluci ve všech nadějích, která vyvolala, i ve všech zklamáních, která přinesla". Předseda evropské komise Jaean-Claude Juncker ho označil za jednu z historických osobností 20. století.

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu vyjádřil soustrast nad úmrtím vůdce kubánské revoluce. Jméno Fidela Castra se stalo symbolem celé epochy v moderních světových dějinách, citovala Putina jeho tisková služba.

Šéf Kremlu rovněž ocenil Castrovo dílo v podobě "svobodné a nezávislé Kuby, která se stala vlivným členem mezinárodního společenství i inspirujícím příkladem pro mnoho zemí a národů". Putin označil Castra za upřímného a spolehlivého přítele Ruska, který významně přispěl k rozvoji vzájemných vztahů.

K úmrtí kubánského vůdce se vyjádřilo mnoho dalších ruských představitelů. Předseda moskevského sněmu Alexej Šapošnikov označil skon devadesátiletého Castra za "nenahraditelnou ztrátu pro celé lidstvo". Zároveň nastolil otázku zřízení památníku Fidela Castra v ruské metropoli a pojmenování jedné z moskevských ulic po této "osobnosti nesmírného významu", což jistě najde podporu "v srdcích a myslích Moskvanů".

Ruští komunisté věří, že po smrti Fidela Castra Kuba nepřipustí krach socialistického systému.

Lidé mají právo kritizovat vládu, řekl Obama Kubáncům

Číst článek

První a poslední prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov ocenil Castra za to, že "posílil Kubu" v období "tvrdé americké blokády". Přínos kubánského vůdce vyzdvihl také venezuelský prezident Maduro, jenž vyzval všechny světové revolucionáře, aby "pokračovali v odkazu" otce kubánské revoluce.

Hlubokou lítost nad ztrátou přítele vyjádřil salvadorský prezident Sánchez Cerén. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto napsal na twitter, že "Fidel Castro byl přítelem Mexika a podporoval bilaterální vztahy obou zemí založené na respektu, dialogu a solidaritě".

Podle prohlášení indického premiéra Módího také Indie "oplakává ztrátu velkého přítele". Podle ministerského předsedy byl Castro jednou z nejkultovnějších osobností 20. století. Ke kondolenci se připojil i indický prezident Pranab Mukherdží.

Z kubánského exilu a z disidentských kruhů zaznívají odlišné reakce. Ileana Rosová-Lehtinenová, první Američanka kubánského původu zvolená do amerického Kongresu, označila Castra za "tyrana a zločince" a jeho smrt uvítala jako "příležitost usilovat o Kubu, která bude svobodná, demokratická a prosperující". Kubánská disidentka a bloggerka Yoani Sánchezová komentovala Castrovu smrt slovy: "Už chybí jen několik hodin do prvního úsvitu mého života bez Fidela Castra."

Reakce českých politiků

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) míní, že Fidel Castro nejdřív jako revolucionář ztělesňoval v lidech velké naděje, postupně se z něj ale stal diktátor. V souvislosti s úmrtím bývalého kubánského vůdce Sobotka ČTK řekl, že věří v posilování občanské svobody na Kubě. Změny již v zemi začaly, otevírá se, liberalizuje a lidem umožňuje možnosti z hlediska podnikání, řekl dnes ČTK předseda vlády.

Kuba se za Castrova vedení za studené války stala součástí někdejšího sovětského bloku, Castrův život byl hodně složitý a hodně bouřlivý, uvedl Sobotka. "Na druhou stranu byl do značné míry nezávislý z hlediska svého jednání a svého rozhodování," dodal.

Na Kubě zemřel Ramón Castro, starší bratr Fidela a Raúla

Číst článek

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček ČTK řekl, že prezident by se ke Castrově úmrtí mohl vyjádřit později během dne. ČTK také zjišťuje reakci ministerstva zahraničí.

Předseda KSČM Vojtěch Filip v sobotu v tiskovém prohlášení označil Fidela Castra za "bojovníka za svobodu kubánského lidu". Vyjádřil soustrast Castrově rodině a rovněž "kubánskému lidu a všem, jež na odkaz Fidela Castra nikdy nezapomenou".

Podle Velvyslance České republiky na Kubě Vladimíra Eisenbruka nebude mít smrt prezidenta Castra na česko-kubánské vztahy zřejmě žádný vliv. Potvrdil, že vztahy mezi zeměmi jsou na dobré cestě a stále se zlepšují.

Někdejší vůdce kubánských komunistů a bývalý kubánský prezident Fidel Castro zemřel v noci na dnešek ve věku 90 let. Oznámil to jeho mladší bratr Raúl Castro, který Fidela v roce 2006 vystřídal v čele země. Fidel Castro vládl Kubě téměř půlstoletí, kritici ho označují za totalitního vládce, zastánci za "garanta důstojnosti a nezávislosti Kuby".

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme