Obama podpořil Clintonovou. V sázce je samotná demokracie, varoval před Trumpem

V nadcházejících amerických volbách, ve kterých se 8. listopadu rozhodne o novém prezidentovi země, „je v sázce samotná demokracie“. Prohlásil to současný prezident USA Barack Obama, který vystoupil na dalším z předvolebních shromáždění s podporou pro demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama v Clevelandu podpořil Hillary Clintonovou | Zdroj: Reuters

Obama se opět pustil do ostré kritiky jejího republikánského soupeře Donalda Trumpa. „Je to někdo, kdo vyhrožuje, že uvězní své politické soupeře. Nebo umlčí média. Kdo vítá ruské zasahování do našeho volebního procesu,“ zdůraznil prezident v projevu v Clevelandu ve státě Ohio.

Ohio patří k takzvaným klíčovým státům, ve kterých vítězství kandidáta bude znamenat jeho výrazné přiblížení k celkovému triumfu na úrovni USA.

Obyvatelé New Yorku mají před prezidentskými volbami postaráno o novou zábavu: mluvící figurínu republikánského kandidáta Donalda Trumpa v budce se skleněnými stěnami. Se zářícíma rudýma očima slibuje jako nějaký věštec předpovědět americkou budoucnost. Pronáší ale nejrůznější nesmysly tvořené částečně i ze slepenců z projevů skutečného Trumpa. „Všechny ženy nejsou čubky, jenom ty tlusté a ty odporné," říká například figurína. Budku staví skupina místních umělců na různá frekventovaná místa a pozdvižení vyvolala před Trumpovým newyorským hotelem, jehož zaměstnanci byli z její přítomnosti dost překvapení.

„A nyní naznačuje, že v případě, že se jeho kampaň nevyvine tak, jak si představuje, není to kvůli tomu, co řekl, ale protože volby jsou zmanipulované a že se jedná o podvod. Víte, v některých zemích to tak funguje a jsou to tyranie, které lidi utlačují,“ řekl Obama.

Kromě demokracie je podle něho v sázce také život společnosti, tolerance, zdvořilost, upřímnost, rovnost a dobrá vůle.

Můžete ztratit všechno

„Hlavním argumentem Donalda Trumpa je: 'Co můžete ztratit?'. Odpověď je: Všechno,“ řekl rovněž Obama s poukazem na výrok magnáta, který se vztahoval k údajné bídné situaci černochů v americké společnosti.

Trumpa kritizovala i Obamova manželka Michelle. Nelíbí se jí, že se Trump chlubil obtěžováním žen. „Nemůžu uvěřit, že opravdu říkám, že kandidát na prezidenta Spojených států se chlubil sexuálním napadáním žen,“ řekla Michelle Obamová před stovkami lidí na univerzitě v New Hampshiru.

Video, ve kterém Donald Trump mluví obscénním jazykem o ženách, vyvolalo bouři nevole, odliv jeho voličů i podpory nejvlivnějších republikánů. Zatímco prezidentský kandidát se brání, že šlo jen o chvástání a silácké chlapské řeči, nová svědectví naznačují, že podle všeho nešlo jen o jazyk, ale i o činy.

ČTK, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme