OBRAZEM: Skutečné kříže a hřebíky. Filipínci si smrt Krista připomínají vlastním ukřižováním

Velikonoční svátky doprovázejí po celém světe nejrůznější tradice od hledání ukrytých vajíček nebo polévání vodou. Jednou z těch nejdrastičtějších je napodobení ukřižování Ježíše Krista, které každý rok organizují věřící na Filipínách. Se skutečnými kříži a skutečnými hřebíky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hodiny meditace a modliteb – tak popisují média přípravu Filipínců, kteří se nechávají každý rok na Velký pátek ukřižovat stejně jako Ježíš před 2000 lety. Mnozí z nich tak dělají opakovaně už dvě nebo tři dekády.

Jejich důvodem je často vděčnost za momenty v životě, kdy jim, jak jsou přesvědčení, Bůh pomohl – ať už jde o těžký porod manželky nebo překonání vážného zranění. Fotografie agentury Reuters zachycují například Rubena Enaje, který se nechal ukřižovat už zhruba třicetkrát z vděčnosti za to, že přežil pád z velké výšky.

Katolická církev věřící od obřadu odrazuje a nelíbí se ani tamnímu ministerstvu zdravotnictví, které věřícím doporučuje nechat se alespoň očkovat proti tetanu a používat sterilizované hřebíky. Obřadů, na které často dohlíží stovky až tisíce lidí, se účastní i zdravotníci. Kajícníka z kříže sundají po několika minutách a ten si pak několik týdnů léči rány.

moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme