Odborník, který pomáhal s vyšetřováním otravy Litviněnka, se ubodal sám, oznámil koroner

Smrt odborníka na radiaci, který pomáhal vyšetřovat otrávení bývalého ruského špióna Alexandera Litviněnka, byla sebevražda. Minulý týden to oznámili britští vyšetřovatelé. Doktor Matthew Puncher v květnu u sebe doma vykrvácel z několika bodných ran. Stalo se tak pět měsíců po jeho cestě do Ruska, píše server The Times.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kauza Litviněnko | Foto: Hollywood Classic Entertainment

Patolog podle vlastních slov možnost, že by ve smrti 46letého Punchera byl zapojený i někdo další, nemohl „naprosto vyloučit“. Zranění si ale prý způsobil sám. Koroner v Oxfordu minulý týden rozhodl, že se jednalo o sebevraždu.

Matthew Puncher byl odborníkem na absorbování radiace. Když byl bývalý ruský špión Alexander Litviněnko v roce 2006 otráven šálkem čaje, právě on určil množství polonia v jeho těle.

Londýn označil vraždu Litviněnka za 'státní zločin'. Žádá Rusko o vydání pachatelů

Číst článek

Puncher mimo jiné v Británii v rámci kontraktu s americkou vládou připravoval program na měření polonia v bývalých pracovnících sovětského jaderného programu.

Jeho žena Kathryn podle serveru The Times soudu řekla, že „začal být posedlý“ chybou, kterou v tomto výzkumu udělal. Dodala, že poté, co před Vánoci vycestoval do Ruska, se jeho nálada „naprosto změnila“.

„Dříve vařil, ale pak prostě přestal. Vypadalo to, jako by o všechno ztratil zájem,“ popsala.

Podle jeho kolegy doktora George Etheringtona se Puncher bál, že kvůli chybě, kterou udělal při programování, skončí v americkém vězení. Tyto obavy ale byly iracionální, dodal Etherington.

mah Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme