Odlehčení, sport i příprava na boj. Polská armáda cvičí ženy v sebeobraně

Polská armáda začala cvičit ženy sebeobraně. Ve třiceti polských městech začaly bezplatné kurzy, které mají ženám pomoct, aby se ubránily v případě napadení. A je o ně zájem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sebeobrana

Sebeobrana | Foto: Martin Dušek

Před kasárnami na Dymińského ulici nedaleko centra Varšavy vystupují z aut ženy se sportovními brašnami a jdou na první kurz sebeobrany, který mají zadarmo k dispozici.

„Ženy se v různých místech necítí moc dobře. Ne ani tak na veřejných místech, ale třeba v podzemních garážích. To víte, dneska se k rodině vracím ne ve 4 odpoledne, ale v 7 nebo 8 hodin večer. Někdy musíte projít přes temné chodby nebo uličky. A chci se naučit reagovat tak, abych v případě nebezpečí aspoň utekla,“ vysvětluje paní Edyta, co ji osobně do tohoto kurzu přivedlo.

Němci se chystají obnovit brannou povinnost. Aby byli připraveni v případě krize

Číst článek

„Slyšela jsem, že se přihlásilo asi 300 osob. Tak doufám, že to nebude jenom jeden kurz. Je o to zájem,“ říká, účetní ve velké nadnárodní společnosti, kterou nechce jmenovat.

O kousek dál je paní Ewa a pro ni je účast v kurzu něco jako pojištění. „Je dobré se pojistit. Stojí za to vědět, jak se bránit v případě nebezpečí.“

A pak jsou tady sportovkyně. Ženy, které jsou aktivní a pro které je kurz sebeobrany zadarmo příležitostí, jak se rozhýbat a zároveň se naučit něco nového – jako třeba pro paní Moniku: „Já ráda sportuji, běhám a stoupám po lezeckých stěnách. A když mám možnost se naučit také sebeobraně, využiji toho. Ráda se postarám o vlastní bezpečnost.“

Polská armáda začala o tomto víkendu cvičit ve třiceti městech necelou tisícovku žen. To samozřejmě není při velikosti Polska moc významný počet. Ale kurzy mají velkou publicitu. Ukazují, že polské ministerstvo obrany bere přípravu civilistů na možný konflikt opravdu vážně.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme