Omyl, nebo záměr? Americké lodě nemířily ke Korejskému poloostrovu, pluly opačným směrem

Americká letadlová loď Carl Vinson doprovázená dalšími plavidly nemířila ke Korejskému poloostrovu, jak před zhruba deseti dny tvrdil Pentagon, ale plula opačným směrem. Uvedla to ve středu agentura Reuters. Neví se, zda šlo o záměr, nebo chybu v komunikaci.

Washington/Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká letadlová loď Carl Vinson. | Zdroj: Reuters

Americké námořnictvo 8. dubna oznámilo, že útočná skupina jeho plavidel vedená letadlovou lodí Carl Vinson se vydala na cestu ke Korejskému poloostrovu. Americký prezident Donald Trump počátkem minulého týdne prohlásil, že vyslal "válečné loďstvo" jako varování Severní Koreji. Ve skutečnosti byla ale úderná skupina amerického námořnictva v tu dobu daleko od KLDR a plula opačným směrem.

Severokorejci si z propagandy balí cigarety, říká uprchlý novinář z KLDR

Číst článek

Když Severní Korea o tomto víkendu předvedla na vojenské přehlídce pravděpodobně nové rakety a uskutečnila další neúspěšný raketový test, proplouvala americká plavidla Sundským průlivem a pokračovala do Indického oceánu.

Velení americké armády v Pacifiku v úterý sdělilo, že útočná skupina Carl Vinson, tvořená stejnojmennou letadlovou lodí s 60 letouny a 5000 členy posádky, dvěma torpédoborci a jedním křižníkem vybaveným balistickými střelami a dalšími bojovými plavidly, musela nejprve dokončit plánované manévry pořádané společně s Austrálií. Ty byly oproti původním plánům zkráceny a nyní již úderná skupina "pluje na základě rozkazu do západního Pacifiku".

Zatím není jasné, zda klamavá informace byla zveřejněna záměrně s cílem vystrašit severokorejského vůdce Kim Čong-una nebo se jednalo o změnu plánu či prostou chybu v komunikaci.

Experti na severokorejský diktátorský režim varovali, že by rozporuplná prohlášení mohla snížit důvěryhodnost Trumpovy vlády. "Pokud jim vyhrožujete a vaše výhrůžka není věrohodná, zmaří to vaši politiku vůči nim, ať už je jakákoli," prohlásil podle agentury Reuters politolog Joel Wit, bývalý činitel amerického ministerstva zahraničí, který spolupracuje s ústavem univerzity Johna Hopkinse.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme