Orbán: Byl jsem černou ovcí. Považovali mě za ni taky, odvětil Trump a pozval ho do USA

Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek telefonicky hovořil s budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který ho pozval na návštěvu Spojených států. Američtí činitelé v minulosti Orbána kritizovali, napsala agentura AP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán | Foto: European Commission Audiovisual service

Orbán Trumpovi sdělil, že ve Washingtonu dlouho nebyl, protože jej považovali za „černou ovci".

„Smál se a řekl, že za ni považovali i jeho," prohlásil o nastupujícím prezidentovi USA maďarský předseda vlády.

Maďarský premiér zároveň uvedl, že mu dal Trump najevo, že „vysoce smýšlí o Maďarsku". Pozice Budapešti se tak prý s příchodem republikánského prezidenta „výrazně zlepšila".

„Myslím, že Amerika teď bude mít prezidenta, který není ideologicky omezený. Je to otevřený člověk, který se mnohem více zajímá o úspěch, výkonnost a výsledky než o politické teorie," řekl Orbán.

'Demokracie ještě žije'

Orbán jako jeden z mála evropských politiků přímo podpořil republikánského kandidáta na funkci amerického prezidenta už v červenci. Uvedl, že jsou mu blízké Trumpovy názory v otázce kontroly migrace.

Po vítězství ve volbách Orbán také Trumpovi pogratuloval jako jeden z prvních evropských politiků. „Jaké skvělé novinky. Demokracie ještě žije," napsal na Facebooku.

Orbán byl po svém návratu k moci v roce 2010 často kritizován různými americkými činiteli za oslabování demokratických kontrolních mechanismů.

V roce 2014 předseda pravicové strany Fidesz oznámil, že chce změnit Maďarsko v „neliberální stát" po vzoru Turecka a Singapuru, čímž se dostal do konfliktu i s Evropskou unií.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme