OSN: Sexuální delikty modrých přileb mohou být smyšlené. 'Oběti' dostávají od charit peníze

Příslušníci mírových jednotek OSN ve Středoafrické republice se možná nedopustili tolika sexuálních trestných činů, jak se dosud uvádělo. Některá obvinění vznesená vůči takzvaným modrým přilbám se zdají být falešná. Vyplývá to alespoň z návrhu interního sdělení OSN, o kterém v úterý informovala agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci OSN

Vojáci OSN | Foto: OSN

Desítky obvinění ze sexuálního zneužívání ze strany vojáků OSN bylo patrně vykonstruováno lidmi usilujícími o finanční zisk. Naznačuje to návrh memoranda OSN z letošního srpna, který se opírá o zjištění Úřadu vnitřní dozorčí služby OSN (OIOS).

OIOS upozorňuje, že mnoho příběhů stěžovatelů je téměř totožných, bez podrobností a při přezkoumání se nepotvrzují. "Vypadá to, jako by se stěžovatelé naučili (stejný) scénář," tvrdí podle Reuters o části výpovědí OIOS.

Podle memoranda OSN místní charita, která měla případy zneužívání hlásit Dětskému fondu OSN (UNICEF), poskytovala stěžovatelům finanční pomoc. To ale mohlo povzbudit lidi, aby "se (neoprávněně) prezentovali jako oběti", naznačuje návrh interního sdělení OSN, který však ještě nebyl podepsán.

Finanční promoc pro oběti

OIOS se podle svých slov dozvěděl o údajném sociálním pracovníkovi, který podněcoval stěžovatele ke vznášení falešných obvinění s ohledem na možný ekonomický zisk.

Mluvčí UNICEF potvrdila, že organizace obětem sexuálního zneužívání běžně poskytuje i finanční pomoc. Nemůže prý určovat, zda dotyčná osoba je skutečně obětí. Jako první instituce, na kterou se postižení obracejí, vychází z předpokladu, že všichni přihlášení si zaslouží péči a podporu.

Sexuální vykořisťování

Interní sdělení odhaduje, že přibližně polovina oznámení není opřena o žádné důkazy. Podložená obvinění se týkají sexuálního vykořisťování (poskytování jídla výměnou za sex) a jen minimálně přímého sexuálního zneužívání.

Memorandum zkoumalo více než 150 obvinění z března až června letošního roku. Stížnosti proti vojákům OSN z Burundi a Gabonu se vztahovaly k událostem z období 2013 až 2016.

Autoři memoranda mají podezření, že falešná je i většina z dalších 216 obviněních mířících na burundské, gabonské a francouzské vojáky působící ve Středoafrické republice u města Dekoa.

Mírová mise OSN ve Středoafrické republice (MINUSMA) zahrnující 12.000 vojáků je spojována se sexuálními delikty prakticky od svého rozmístění v dubnu 2014. Letos v březnu například informovala mezinárodní organizace AIDS-Free World o 98 případech zneužitých dívek. Obdobná obvinění byla vznesena i proti francouzským vojákům, kteří ve Středoafrické republice působí nezávisle.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme