Placenou práci má v EU méně než třetina Romů. V Čechách bojují hlavně s diskriminací

Drtivou většinu Romů v Evropské unii ohrožuje chudoba. Placenou práci jich má méně než třetina. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu Agentury Evropské unie pro základní práva v členských zemí s velkými romskými komunitami. Čeští Romové jsou podle ní chudobou ohroženi nejméně a také častěji pracují. Patří ale k těm, kteří se nejčastěji setkávají s diskriminací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většinu Romů v Evropě ohrožuje nezaměstnanost a chudoba | Foto: pixabay.com

Unijní agentura na základě těchto zjištění vyzvala evropské státy ke snižování chudoby Romů a k zastavení jejich vyčleňování ve školství. Situace Romů v Evropě se prý v posledních letech nijak nezlepšuje.

S diskriminací se podle Ioannise Dimitrakopulose v posledních letech potýkaly skoro dvě třetiny českých Romů. Nejčastěji při hledání práce a bydlení.

Ředitel agentury Michael O'Flaherty ale soudí, že takto vysoké číslo může souviset s větším povědomím českých Romů o jejich právech. To, že se v jiných oblastech jeví situace Romů v České republice příznivěji než v dalších státech, podle něj neznamená, že by byla lepší. Je prý jen méně špatná.

Romové se v Evropské unii podle agentury také stále potýkají se segregací ve školství a s nízkým vzděláním.

Předškolní zařízení podle jejího průzkumu navštěvuje zhruba polovina Romů a stejné množství jich studuje na středních školách. Na vysokých školách se pak vzdělává jen minimum evropských Romů.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme