Po hurikánu přišla cholera. Nemoc si na Haiti vyžádala minimálně 13 obětí

Na Haiti se po řádění hurikánu Matthew začala šířit cholera, která již způsobila smrt nejméně 13 lidí. Podle agentury Reuters to dnes uvedlo haitské ministerstvo zdravotnictví. Dalších 62 osob se v důsledku živelní pohromy cholerou nakazilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cholera už na Haiti zabila nejméně 13 lidí | Foto: Reuters

Nové případy se vyskytují hlavně na jihozápadě Haiti, kudy se v úterý přehnal hurikán Matthew.

Sedm mrtvých hlásí pobřežní město Anse-d´Ainault, dalších šest lidí zemřelo na choleru v jižněji položeném městě Randel.

Cholera je nebezpečné průjmové onemocnění šířící se hlavně pitnou vodou nebo jídlem kontaminovaným bakterií Vibrio cholerae. Epidemie vznikají hlavně kvůli znečištění vodních zdrojů splašky.

Šíření nebezpečné nemoci výrazně napomáhají katastrofy, které ničí infrastrukturu a zásoby pitné vody. Před možnou epidemií cholery už varoval i Tomáš Šebek z Lékařů bez hranic.

„Hygienický standard na Haiti je velmi nízký. Záplavy, další vysidlování lidí, nulové hygienické návyky Haiťanů, to jsou úplně optimální podmínky pro to, aby epidemie cholery, která byla obrovská už v roce 2010, vypukla znovu.“

Po zemětřesení z roku 2010 zemřelo v nejchudší karibské zemi na choleru okolo 10 tisíc lidí.

Haiťané i mezinárodní odborníci tvrdí, že nemoc na ostrov zavlekli příslušníci mírových jednotek OSN pomáhající likvidovat následky zemětřesení. K jejímu šíření ale výrazně pomohl i stupeň devastace země.

Počet obětí hurikánu Matthew na Haiti roste. Média informují až o 842 mrtvých

Číst článek

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme