Podívej se na tohle, Donalde Trumpe, hlásá první protest z 'vesmíru'

UVNITŘ VIDEO. Proti politice Donalda Trumpa se protestuje na vysokých místech. Doslova. Vesmírní nadšenci z organizace Autonomous Space Agency Network (ASAN) totiž vyslali nad Zem meteorologický balón se vzkazem pro amerického prezidenta. Považují ho za první protest v blízkém vesmíru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První protest proti politice Donalda Trumpa z výšky 27 kilometrů nad Zemí | Foto: ASAN

Členové skupiny, která chce objevovat vesmír na komunitní bázi, vypustili balon ve středu, přesně 56 let poté, co se do vesmíru podíval Jurij Gagarin. „Vznášedlo" Aphrodite 1 neslo kromě kamery a GPS senzoru i vytištěný vzkaz Donaldu Trumpovi, který americkému prezidentovi radil, ať se na tohle všechno podívá.

Slova byla byla přesnou citací astronauta Edgara Mitchella z mise Apollo 14 z roku 1971. Ten z vesmíru vzkázal, že při pohledu na Zemi má má chuť přitáhnout politiky za límec tisíce kilometrů vysoko a říct jim, ať se na ni podívají.

Podle deníku Washington Post, který zprávu přinesl, se citace často používá jako příklad pocitu, který zažije mnoho astronautů, když si z vesmíru uvědomí zranitelnost Země.

„Chtěli jsme presidentu Trumpovi zaslat protestní odkaz proti škrtům, které navrhuje pro program vesmírné agentury NASA Earth Science, jenž je neocenitelný pro porozumění klimatickým změnám a pro to, aby bylo možné dělat informovaná rozhodnutí podložené daty," vysvětlila skupina své rozhodnutí.

Balon vyletěl do výšky přibližně 27 kilometrů nad Zemí. Jde tedy spíše o protest na hranici vesmíru než přímo ve vesmíru. Obecně se má za to, že vesmír začíná ve výšce 100 kilometrů nad Zemí. Například vesmírná stanice ISS létá 400 kilometrů vysoko.

moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme