Pokusy umlčet Al-Džazíru tady byly dlouho, teď přišly státy s novou taktikou, tvrdí novinář

Jedním z důvodů blokády Kataru je i vysílání televize Al-Džazíra. Saúdská Arábie se svými spojenci žádá její uzavření. Televize podle nich podporuje terorismus a podněcuje náboženské rozepře. Umlčení Al-Džazíry je vysoko na seznamu třinácti podmínek, které si arabské země stanovily pro ukončení sankcí. Katar už jednou tvrdé požadavky odmítl. Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt na nich ale trvají.

Tento článek je více než rok starý.

Dauhá / Katar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Televize Al-Džazíra zveřejnila klip, ve kterém protestují její novináři proti požadavku stanici zavřít a žádají naopak svobodnou novinářskou práci.

„Teď přišli s novou taktikou. Zkoušejí diplomatický a politický nátlak. Ale pokusy umlčet Al-Džazíru a potlačit jakákoliv svobodná média v arabském světě tady byly dlouhou dobu," říká ve studiu Al-Džazíry v katarském Dauhá její novinář Džamál Šajjál na požadavek Saúdské Arábie a jejích spojenců katarskou televizi zrušit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Arabské státy chtějí umlčet katarskou televizi al-Džazíra. Více si poslechněte v reportáži Štěpána Macháčka.

„Existenci televizní stanice, která obyvatelům arabských zemí poskytuje skutečné informace, považují některé autokratické režimy za existenciální hrozbu," dodal pro Radiožurnál Šajjál. Ten je egyptského původu, byl na palubě lodě Mavi Marmara, která se v roce 2010 snažila dopravit humanitární pomoc do Gazy. Pokrýval také protesty v Egyptě v roce 2011.

Právě při takzvaném Arabském jaru si podle něj režimy uvědomily hrozbu, jakou pro ně Al-Džazíra představuje. Její pronásledování následně zesílilo. Prostor se jejím novinářům zúžil. „Svobodně dnes pracujeme v Libanonu, Tunisku, Maroku, Súdánu nebo Palestině. Jordánsko bohužel naši kancelář zavřelo," popisuje.

Katar odmítl požadavky, hlásí čtveřice arabských zemí. Sankce budou pokračovat

Číst článek

Často zaznívá výtka, že zatímco Al-Džazíra kritizuje kdejaký vládnoucí režim, katarských emírů, kteří ji financují, si nevšímá. Džamál Šajjál má své vysvětlení. „Katar má jen přes dva miliony obyvatel, z toho katarských občanů je jen 300 tisíc. Egypt má 100 milionů lidí. Která z těch zemí je podle vás mediálně zajímavější? Předloňský požár v jeslích byl největší událostí v Kataru za posledních několik let," myslí si.

Produkční Katarka Nof provedla novou budovou arabského vysílání zpravodaje Českého rozhlasu na Blízkém východě Štěpána Macháčka. Novou budovu televize dostala loni ke svým dvacátým narozeninám. Vedle dosud slouží velmi skromné původní vysílací prostory.

Peníze za blokádu. Katarská vláda bude požadovat finanční kompenzace kvůli postupu arabských zemí

Číst článek

Nof vypráví, jak tu byl kdysi na návštěvě egyptský prezident Husní Mubárak. Tehdy se prý divil, jak může taková špeluňka dělat tak velké problémy.

Za současného tlaku na Katar si nejsou sami novináři budoucností televize jistí. „Představme si, že Katar zítra řekne: ‚Dost, nebudeme al-Džazíru nadále financovat.‘ Možná že tahle budova, kde teď spolu mluvíme, tady nebude. Myslíte si ale, že myšlenka Al-Džazíry jen tak zmizí?" ptá se novinář Džamál Šajjál.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme