Policie při protestech v Minsku a Moskvě zatýkala i novináře. Za vulgarismy či 'zabití Kennedyho'

Novinář polské televize Biełsat, která vysílá pro Bělorusy, byl v Minsku odsouzen k patnácti dnům vězení. Oficiálním důvodem je, že během zatýkání používal vulgarismy. Během nedělních demonstrací se zatýkalo i v Moskvě. Mezi zadrženými byl třeba Alec Luhn, reportér britského listu The Guardian.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zadržený demonstrant zadržený na sobotních protestech v Minsku | Foto: Reuters

Spolupracovník televize Biełsat Aleś Barazienko je ve vazbě už od soboty. Zadržen byl na náměstí Nezávislosti v centru hlavního města, když zajišťoval živý přenos z demonstrací.

Policie v Minsku a v dalších městech v sobotu potlačila protesty stovek lidí. Zatčeny byly desítky protestujících, mezi nimi i běloruští a zahraniční novináři.

Lukašenko dokazuje Putinovi, že má zemi pod kontrolou. Lidé se ale přestávají bát, říká ředitelka Biełsatu

Číst článek

Barazienkovi se ještě z cely podařilo telefonicky spojit s redakcí. Podle svědků z řad speciálních jednotek, které demonstranty zatýkali, „máchal novinář rukama a klel“.

U soudu s Barazienkem svědčili členové pořádkových jednotek OMON, kteří proti demonstrantům zasahovali. Soudkyni nepřesvědčil ani videozáznam z Barazienkova zatýkání, na němž policistovi vysvětluje, že je novinář. Novinářovu verzi u soudu potvrdila i jeho kolegyně.

Sobotní demonstrace v Minsku a dalších městech byly pokračováním měsíčních protestů proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi. Podle ředitelky Bielsatu Agnieszky Romaszewské se v Bělorusku zatýká systematicky. Zpravodajové televize byli v sobotu preventivně zadrženi i ve Vitebsku.

V Moskvě k zatčení stačilo vytáhnout telefon

V neděli vyšly do ulic i desetitisíce lidí v osmdesáti ruských městech. Vlnu protestů vyvolalo video obviňující premiéra Dmitrije Medveděva ze zneužití úřadu a obohacování na úkor státu.

V centru Moskvy policie zatkla opozičního vůdce a organizátora protestů Alexeje Navalného.

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj u soudu. | Foto: Reuters

Na policejní stanici skončil i reportér britského listu The Guardian Alec Luhn. Stalo se tak poté, co vytáhl mobil, aby pořídil fotku zatýkání demonstrantů.

V cele novinář strávil zhruba šest hodin. „Možná jste podezřelý z vraždy Kennedyho,“ utrousil podle Luhna sarkasticky policista, když se novinář na policejní stanici ptal na důvody zadržení. V reportáži posléze popsal, že policisté na stanici lživě uváděli, že křičel protivládní hesla.

Stejně jako většina dalších zadržených byl nakonec obviněn z účasti na nepovoleném protestu a má zaplatit pokutu nebo odpracovat veřejně prospěšné práce.

Jak číst protesty v Rusku? Jedno video 'zloděje' Medveděva nezboří, ale naleptá moc vlády

Číst článek

Zatýkání v Moskvě začalo ještě před zahájením pochodu. Prakticky všechny ulice okolo trasy průvodu obsadila policie, stejně jako východy z metra. Policejní autobusy a hlídkové vozy stály na každé křižovatce podél Tverské třídy.

Jednotky policistů byly připraveny k zásahu v okolí Kremlu, Rudého náměstí a Velkého divadla. Nad městem kroužily vrtulníky, nasazena byla tajná policie FSB a příslušníci národní gardy. V centru byl podle agentury TASS umístěn „mobilní štáb ministerstva vnitra“.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme