Polovinu požárů v Izraeli nejspíš založili žháři. Z Haify evakuovali 60 tisíc lidí

Izrael se třetím dnem potýká s požáry, které se vlivem sucha a nepříznivého větru šíří v několika částech země. Ministr veřejné bezpečnosti Gilad Erdan v tamních médiích řekl, že polovina požárů byla zřejmě založena úmyslně. Policejní mluvčí sdělil, že čtyři osoby podezřelé ze žhářství byly zatčeny a ještě ve čtvrtek stanou před soudem v Jeruzalémě. Z třetího největšího izraelského města Haifa bylo kvůli plamenům evakuováno na 60 tisíc, uvedla izraelská televizní stanice Channel 2.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči v Haifě bojují s plameny | Zdroj: Reuters

Žháři se podle jednoho z hasičů pokusili zapálit i hasičskou stanici v Haifě, aby ztížili hašení. Ve městě bylo uzavřeno několik silnic a škol. Starosta Haify Jonah Jahav v televizi řekl, že požáry jsou na několika místech města. Nejméně jeden z nich způsobil odhozený oharek cigarety na místě, kde byly hořlaviny.

Haifa zažila velký požár před šesti lety, kdy musel s hašením pomáhat americký tanker. O život tehdy přišlo 40 lidí, většinou vězeňských strážců a policistů. Nyní si požáry podle posledních informací vyžádaly lehká zranění 30 osob, které se nadýchaly kouře.

Z preventivních důvodů byla ve čtvrtek evakuována univerzita v Haifě, zatímco izraelská energetická společnost vyhlásila pohotovost. Na evakuaci se připravovaly i dvě věznice a rovněž nemocnice. Kvůli poškození některých částí vedení byl proud na několika místech přerušen.

Hoří i Západní břeh

Podle policie znovu vzplanul již uhašený požár v židovské osadě Talmon na Západním břehu Jordánu, kde se plameny od hořících plynových zásobníků rozšířily do okolí a obyvatelé museli být evakuováni. V osadě Modiin zůstaly uzavřeny školy i několik silnic.

Policejní mluvčí řekl, že se zjišťuje, zda je mezi ohnisky požárů nějaká spojitost a zda příčinou šíření plamenů jsou jenom nepříznivé povětrnostní podmínky, nebo i trestná činnost. Ministr Erdan upozornil, že v Izraeli bylo v posledních dvou měsících mimořádné sucho. Očekává, že požáry potrvají i v pátek a uhašeny budou možná až příští týden, protože vane silný vítr.

Evakuace obyvatel Haify | Foto: Reuters

Premiér Benjamin Netanjahu ve čtvrtek o situaci hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, podle něhož Rusko poskytne na pomoc dvě letadla. Do hašení jsou zapojeny také letouny vyslané z Řecka, Itálie, Chorvatska a Kypru. Dohromady v Izraeli pomáhá deset letadel ze zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme