Polská krajní pravice vyhrála. Facebook odblokoval její profily

Polští nacionalisté mají znovu profily na sociální síti Facebook. Firma je před několika dny zablokovala, protože údajně útočily na jiné osoby kvůli jejich rase, národnosti nebo sexuální orientaci. Facebook ale nyní ustoupil a profily krajně pravicových organizací odblokoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook | Foto: downloadsource.fr, CC BY 2.0

Hlavní problémem byl znak polské nacionalistické organizace Národně-radikální tábor, vysvětlil v otevřeném dopise manažer Facebooku Richard Allan.

Paže třímající meč označovaná jako Falanga je z historických důvodů pro mnoho lidí symbolem nenávisti. V Polsku je ale znak řádně zaregistrován, a proto se Facebook rozhodl ustoupit.

Společnost zohlednila také to, že zablokované profily jsou důležité pro organizaci Pochodu nezávislosti. Této řádně ohlášené akce se každoročně 11. listopadu účastní v centru Varšavy desítky tisíc lidí.

Rušení profilů se několikrát objevilo také v Česku. Facebook zablokoval v červnu hlavní stránku Iniciativy Martina Konvičky. Lídr uskupení Konvička tehdy také trval na tom, že žádná ustanovení neporušil.

K podobnému kroku nepřistoupil Facebook poprvé, v minulosti opakovaně smazal stránku Islám v České republice nechceme. Místo ní se pak objevila stránka nová, s podobným názvem.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme