Polsko rozhodne o zákazu potratů. Poslanci nejspíš kontroverzní návrh zamítnou

Polští poslanci budou dopoledne hlasovat o kontroverzním zákazu potratů. Ženy zatím mohou těhotenství přerušit jen při vážných důvodech, jako je ohrožení zdraví, vážné poškození plodu nebo početí vzniklé při znásilnění. Protiinterrupční zákon by se ale měl podle nového návrhu zpřísnit. Poslanci ho ale pravděpodobně zamítnou. Jeho schválení ve středu večer nedoporučil také právní výbor Sejmu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těhotenství, těhotná žena, porod, láska

Těhotenství, těhotná žena, porod, láska | Foto: CC0 Public domain

„Všem klubům záleželo na tom, aby se to odbylo co nejdřív. Aby se dalo hlasovat už po desáté ráno a tím ten návrh definitivně odmítnout,“ vysvětlila postoj většiny polských poslanců Katarzyna Laubnerová ze strany Moderní.pl.

K odpůrcům zákazu potratů se nakonec připojili také mnozí poslanci vládnoucí strany Právo a spravedlnost, i když ještě několika dny hlasovali pro.

Protesty v Polsku a dalších státech

Důležitou roli přitom nepochybně sehrály pondělní protesty žen po celém Polsku. Černobílým vydáním je podpořil také deník Gazeta Wyborcza. K protestům se přidaly i desítky lidí v Berlíně, Londýně, Paříži, Barceloně, a také v New Yorku nebo třeba v Dillí.

Na sociální síti Twitter se pak sdružovali nejčastěji pod hashtagem #CzarnyProtest. Používal ho také spolupracovník Zpravodajského webu Českého rozhlasu Filip Harzer, který společně se zpravodajem Českého rozhlasu Vítem Pohankou situaci v zemi sleduje.

Polsko má společně s Irskem nejpřísnější zákony o interrupci z celé Evropské unie. Ukončení těhotenství povoluje země pouze v případě, že se žena stala obětí znásilnění, že plod není v pořádku nebo je život budoucí matky v ohrožení.

Na různých transparentech stojí „Neuč matku děti rodit", „Moje volba" či „Moje věc" | Foto: Filip Harzer

Tento zákon platí od roku 1993. Podle nového návrhu by ženy mohly nově podstoupit interrupci pouze v případě, že těhotenství bezprostředně ohrožuje jejich život.

Matkám by v případě podstoupení potratu hrozil trest 3 až 5 let vězení. Lékařům, kteří by provedli nedovolený potrat, by v případě nové legislativy hrozilo až pětileté vězení. Neúmyslných potratů by se pak trest netýkal, prokuratura by ale mohla vyšetřovat, jestli žena potratila samovolně nebo úmyslně.

Polky jezdí kvůli potratům i do Česka

Dosud se v Polsku ročně uskuteční asi dva tisíce ilegálních potratů, ovšem žen, které přerušují těhotenství je mnohem více. Jezdí kvůli tomu do zahraničí, ročně je to mezi sto tisíci až 150 tisíci ženami. Kvůli potratu jezdí Polky do České republiky, ale nejenom k nám.

Polsko odmítlo zpřísnění zákona o potratech. Kontroverzní návrh neschválili poslanci

Číst článek

„Jsou to okolní státy, jako například Česká republika. Je to ale také Německo nebo Nizozemsko. Ovšem musíme také říct, že tuto turistiku si mohou dovolit opravdu jen bohatší ženy. Nejsou to částky, které by mohly zaplatit obyčejné nebo mladé ženy, které teprve začaly vydělávat,“ vysvětlila před časem v rozhovoru polská bohemistka Joanna Czaplinská.

K akci „černé pondělí“ se připojily stovky lidí z celého světa | Foto: Reuters

Vít Pohanka, Anna Jadrná, Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme