Polský prezident posmrtně povýšil amerického špiona CIA. Část lidí s oceněním nesouhlasí

Polský agent americké CIA se stal posmrtně generálem. Prezident Andrzej Duda povýšil plukovníka Ryszarda Kuklińského, často označovaného za největšího škůdce komunismu. V sedmdesátých letech minulého století předával Kukliński Američanům cenné informace o vojenských plánech Sovětského svazu a Varšavské smlouvy. Část Poláků s oceněním nesouhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský prezident posmrtně povýšil amerického špiona CIA. Část lidí s oceněním nesouhlasí | Foto: Fotobanka Profimedia

„Je to zrádce!“ skandovali demonstranti při návštěvě Ryszarda Kuklińského v devadesátých letech. Jiní Poláci ho ale považovali a také dnes považují za hrdinu.

Kukliński se jako mladý důstojník polské armády zúčastnil invaze Varšavské smlouvy do Československa. Do té doby přesvědčený vlastenec, jehož otce - odbojáře - umučili nacisté, začíná pochybovat o smyslu a povaze komunismu. Poznamenalo ho natolik, že se rozhodl dobrovolně pracovat pro CIA.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nově povýšený generál Poláky stále rozděluje

V té době byl už plukovník Kukliński styčným důstojníkem pro Varšavskou smlouvu. Ideální pozice pro špiona, měl tak totiž přístup k cenným informacím. Předal Američanům postupně 35 tisíc stran dokumentů. Mimo jiné o rozmístění sovětských jaderných zbraní, technických parametrech jejich tanků a raket a nakonec o plánech nastolit v Polsku v roce 1981 válečný stav.

V roce 1981 ale musel narychlo emigrovat, protože mu hrozilo prozrazení. V komunistickém Polsku ho odsoudili k trestu smrti. Rozsudek byl zrušen až po pádu komunismu. Ale odmítal se o to zasadit první prezident Walesa, musel to udělat až jeho nástupce Alexandr Kawaśniewski.
Protože pro značnou část Poláků zůstává Ryszard Kukliński zrádce. Porušil přece vojenskou vojenskou přísahu. Umírá v roce 2004, aniž se dočkal v Polsku jakéhokoli ocenění.

To přichází až teď z rukou prezidenta Dudy, v podobě posmrtného povýšení na brigádního generála. Jeho příběh tím ale nepřestává Poláky rozdělovat.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme