Porážka Trumpa. Republikánům se nepodařilo zrušit Obamacare

Američtí republikáni stáhli návrh na zrušení Obamacare. Pro svou reformu nezískali dostatečnou podporu, přestože v obou komorách Kongresu mají většinu. Podle předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana se stažením návrhu souhlasil i prezident Donald Trump.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paul Ryan oznamuje stáhnutí návrhu na zrušení Obamacare | Zdroj: Reuters

Proti návrhu, který byl jedním z předvolebních slibů Donalda Trumpa, se chystala hlasovat i část republikánů. Podle některých z nich nebyla reforma dostatečně kvalitní, podle jiných byla málo radikální. K zajištění potřebné podpory podle Trumpova vyjádření republikánům chybělo deset až patnáct hlasů

„Mluvil jsem s prezidentem a navrhl jsem mu, abychom reformu stáhli. Prezident s tím souhlasil. Nebudu to zastírat, tohle je pro nás velký neúspěch,“ prohlásil předseda sněmovny Paul Ryan.

Náhrada za Obamacare připraví miliony lidí o zdravotní pojištění, tvrdí nezávislá komise

Číst článek

Trump v první reakci na ztracený boj o zrušení zdravotní reformy Obamacare obvinil demokraty ve Sněmovně reprezentantů, že s Bílým domem náležitě nespolupracovali. S nulovou podporou demokratů nebylo možné zákon o zdravotní reformě prosadit, řekl Trump reportérům v Bílém domě. Zdravotní reforma Baracka Obamy prý teď nejspíš "vyletí do povětří", což demokraty přinutí ke spolupráci.

Na adresu republikánů prezident prohlásil, že "dnes jsme se leccos dozvěděli o loajalitě". Odporem v republikánském táboře byl prezident "trochu překvapen".

"Byli jsme velmi blízko, udělali jsme, co jsme mohli, ale dost hlasů jsme nesehnali," řekl Ryan. Dnešní den přinesl velké zklamání, dodal. Velké věci narážejí na potíže, ale můžeme pro zlepšení života lidí udělat mnoho jiných věcí. "V dohledné době ale budeme muset žít s Obamacare, zákon zůstává v platnosti," konstatoval.

"Není konec, je čas jít dál," shrnul Ryan těžký kolaps s tím, že prezidentský tým se teď bude zabývat jinými body volebního programu. "Máme velké ambice," ujistil novináře šéf Sněmovny reprezentantů.

Z hluboce zklamaného republikánského tábora se podle CNN ozývají hlasy, že náhrada za Obamacare je ztracena. Agentuře Reuters někteří z republikánů řekli, že s plánem na její náhradu už "skoncovali".

Lenka Kabrhelová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme