Poslední večeře u kancléřky. Obama přiletěl za Merkelovou, o čem se budou bavit?

Německá kancléřka Angela Merkelová přijala ve čtvrtek odpoledne dosluhujícího amerického prezidenta Baracka Obamu k poslednímu bilaterálnímu jednání. Diskutovat na něm mají o mezinárodní politice i o příštím prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obama přiletěl na poslední oficiální prezidentskou návštěvu Německa | Foto: Reuters

Kolona amerického prezidenta složená z asi 40 aut dorazila k budově kancléřství za doprovodu vrtulníků a pod dohledem ostřelovačů krátce před půl čtvrtou.

Německé politiky velmi zaskočilo nedávné vítězství kontroverzního republikánského kandidáta Trumpa v amerických prezidentských volbách, a Berlín tak nyní hledá odpovědi na to, co vlastně od příští administrativy čekat.

Trump přijme první návštěvu, setká se s japonským premiérem Abem. Mluvit budou o bezpečnosti

Číst článek

Kromě bilaterálního jednání státníky čeká i slavnostní večeře v širším kruhu. Vedle budoucího směřování USA mají oba politici hovořit o migraci, válce v Sýrii a boji proti takzvanému Islámskému státu, o konfliktu na Ukrajině a vztazích s Ruskem nebo o budoucnosti transatlantických vztahů a dohod o volném obchodu.

V pátek budou Merkelová s Obamou, jehož návštěvu doprovázejí přísná bezpečnostní opatření, diskutovat i s vrcholnými představiteli Francie, Británie, Itálie a Španělska. Poslední návštěvu Německa i Evropy ve funkci Obama ukončí v pátek po poledni.

V minulých dnech dosluhující americký prezident navštívil Řecko. V aténské Akropoli řekl, že Spojené státy dostojí svým současným závazkům a budou i nadále podporovat své spojence v případě napadení. Zároveň vyzdvihl význam demokracie a zdůraznil, že je silnější než režimy vytvořené teroristy a radikály.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme