Povstalci odmítají opustit Aleppo. Ostřelováním v tom brání i civilistům, tvrdí libanonská televize

Syrští povstalci odmítají opustit východní části Aleppa. K odchodu je vyzvala syrská armáda, která pro ně otevřela speciální koridory. Bezpečnou evakuaci má zajistit pozastavení bombardování syrským a ruským letectvem. Podle povstalců jsou ale výzvy psychologickým tlakem režimu na jejich kapitulaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž projíždí na kole zničeným Aleppem | Foto: Reuters

Jednostranné příměří trvá od čtvrtečního rána a mělo skončit v šest hodin večer místního času. Ruský prezident Vladimir Putin ale v jeho průběhu nařídil podle ministerstva obrany prodloužit přestávku o dalších 24 hodin.

Libanonská televize Majádín zachytila hlášení syrské armády. U jednoho z přechodů z povstalecké do vládou ovládané části města vyzývají vojáci civilisty, aby se zraněnými a nemocnými opustili obklíčené čtvrti.

V Sýrii začíná humanitární pauza v bombardování. Rusko podezřívá Belgii z útoků

Číst článek

Podle stejného zdroje ale některé povstalecké skupiny přechody ostřelují a brání tak lidem v odchodu.

Aleppo odmítají opustit i samotní rebelové. Nechtějí prý opakovat předloňskou evakuaci Homsu. Výhledově navíc počítají s pomocí dalších povstalců ze Syrské svobodné armády, která se s podporou Turecka blíží k Aleppu od severu.

Rusko a syrské vládní síly původně oznámily, že koridory pro islámské bojovníky i civilní obyvatelstvo ve čtvrtek otevřou na osm hodin. Na naléhání humanitárních organizací se ale Moskva rozhodla prodloužit pauzu o tři hodiny a následně o další den.

Štěpán Macháček, mah Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme