Před 30 lety ji proslavil snímkem na titulce, teď je Afghánka ve vězení. Fotograf ji chce zachránit

Afghánské uprchlici, jejíž fotografie v roce 1985 obletěla svět na titulní straně časopisu National Geographic, byla zadržena v Pákistánu a hrozí jí tam vězení. Autor fotografie Steve McCurry je ale ochoten udělat maximum, aby jí pomohl. Napsal to ve čtvrtek zpravodajský server BBC. Pákistánské úřady Šarbat Gulaovou zatkly, protože podle nich měla falešné doklady. Hrozí jí až 14 let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánská dívka | Foto: Flickr (licence CC BY-NC-ND 2.0)

McCurry tvrdí, že počínaní pákistánských úřadů je nehorázným pošlapáváním lidských práv. "Jsem odhodlán udělat naprosto cokoli, abych jí a její rodině zajistil právní a finanční pomoc. S postojem úřadů naprosto nesouhlasím. Ona celý život trpěla," napsal na instagramu.

Pákistán se v posledních měsících zaměřil na lidi s falešnými doklady. V zemi žijí tisíce afghánských uprchlíků, kteří se snaží, aby na ně úřady nepřišly.

National Geographic chystá globální proměnu, nový vizuál bude mít i v Česku

Číst článek

Gulaová prý v roce 2014 požádala o vystavení průkazu na jméno Šarbat Bibiová. Úřady nyní pátrají po osobách, které doklad vystavily, i po manželovi Gulaové.

Afghánská dívka dnes | Foto: repro YouTube. com

Na fotografii, která nese název Afghánská dívka, je Gulaová vyfotografovaná jako dvanáctiletá. Snímek byl pořízen v uprchlickém táboře na severozápadě Pákistánu, kde se Gulaová ocitla po sovětské okupaci Afghánistánu. Portrét se ocitl na titulní straně měsíčníku National Geographic i jinde.

Přběh fotografie

Fotografie má poutavý příběh: když McCurry vyfotografoval vystrašenou dívku, nezeptal se jí na jméno. Sedmnáct let ji pak hledal a úspěšný byl až v roce 2002. Žila v odlehlé afghánské vesnici se svým manželem pekařem a se třemi dcerami. Gulaová neměla ponětí, že její fotografii zná celý svět. McCurry jí vysvětlil, že portrét se stal symbolem, a poprosil, aby ji mohl vyfotografovat znovu. Gulaová, která jinak chodí zahalená, s tím souhlasila.

V Pákistánu žije podle statistik OSN zhruba 1,4 milionu registrovaných afghánských uprchlíků. Další milion je v zemi bez souhlasu úřadů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme