Předčasné volby v Británii budou 8. června. Dolní sněmovna schválila návrh Mayové

Předčasné parlamentní volby ve Velké Británii se uskuteční 8. června. Britská Dolní sněmovna ve středu odpoledne podpořila drtivou většinou záměr premiérky Theresy Mayové. Volby v tomto termínu podpořilo 522 poslanců, pro hlasovala podle očekávání i velká část opozice. Naopak 13 zákonodárců bylo proti.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová | Zdroj: Reuters

Ke schválení předčasných parlamentních voleb byl potřeba souhlas dvou třetin poslanců, tedy i části opozice. Opoziční předáci už po úterním překvapivém ohlášení záměru premiérky uspořádat předčasné volby vyjadřovali této myšlence podporu, a tak výsledek středečního hlasování poslanců není překvapením.

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu před poslanci zopakovala, že předčasné volby jsou šancí, jak ve Velké Británii překonat rozpory ohledně nadcházejících jednáních o odchodu země z Evropské unie.

Volby mají podle ní zabránit konfliktu priorit v nejcitlivějších závěrečných fázích dvouletých vyjednávání s Bruselem. Řádný termín parlamentních voleb by připadl na rok 2020.

„Domnívám se, že v této chvíli obrovského národního významu by tady ve Westminsteru měla panovat jednota, ne rozpory," řekla Mayová parlamentu před hlasováním. „Proto je správné a odpovědné, abychom tady dnes všichni hlasovali pro všeobecné volby," dodala ministerská předsedkyně.

Britská premiérka chce kvůli brexitu předčasné volby, opozice není proti

Číst článek

Mayová oznámila možný termín předčasných parlamentních voleb v úterý. S vyhlášením prý velmi váhala a její tým tuto variantu v posledních týdnech a měsících vytrvale odmítal.

Úřadu se premiérka ujala loni v červenci poté, co její předchůdce David Cameron odstoupil v reakci na referendum, v němž se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie. Podle aktuálních průzkumů mají vládní konzervativci před labouristy náskok 21 procent.

Současná většina hlasů konzervativců v Dolní sněmovně je velmi křehká a Theresa Mayová cítí šanci, jak ji velmi podstatně zvětšit. Podpora její strany se podle průzkumů pohybuje kolem 45 procent, Labouristy by volilo zhruba 25 procent dotázaných, Liberální demokraty a stranu UKIP shodně 11 procent.

Pozorovatelé tak očekávají, že Konzervativní strana premiérky má šanci po volbách v parlamentu posílit o další zhruba stovku mandátů, což by Mayové dalo dostatečný mandát k jednáním o brexitu a uzavírání následných dohod až do roku 2022.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme