Předpovídal jeho vítězství, teď profesor věstí, že Trumpa zažalují. Impeachment by ho mohl připravit o funkci

„Profesor předpovědi“ Allan Lichtman dostal svou přezdívku proto, že se mu podařilo správně předpovědět prakticky všechny vítěze prezidentských voleb v USA od roku 1984, včetně těch v roce 2016, kdy za vítěze označil Donalda Trumpa. Teď ale podle americké CNN předpovídá, že republikán bude čelit impeachmentu, neboli ústavní žalobě, která by ho mohla funkce ještě zbavit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítěz amerických prezidentských voleb Donald Trump | Zdroj: Reuters

„Existuje velká pravděpodobnost, že Donald Trump bude čelit impeachmentu,“ řekl Allan Lichtman během show Erina Burnetta v americké televizní stanici CNN.

Lichtman je politický historik, který učí na univerzitě ve Washingtonu. K úspěšným predikcím dochází od roku 1984 na základě třinácti tvrzení-klíčů na téma ekonomiky, sociálních nepokojů nebo skandálů spojených s vládnoucí politickou stranou. U každého se ptá, zda je pravdivé, či nepravdivé.

Americký profesor 30 let bezchybně předpovídal, kdo vyhraje volby. Trefil se i s Trumpem

Číst článek

„Je to systém založený na historii. Odvodil jsem ho díky analýze všech amerických voleb od roku 1860 do roku 1980. Od té doby jsem systém už osmkrát úspěšně použil pro predikci amerických prezidentských voleb od roku 1984 do 2012,“ popsal dříve profesor.

Allan Jay Lichtman se narodil v roce 1947 v Brownsville poblíž Brooklynu. V roce 1973 získal doktorát z historie na Harvardské univerzitě. V ten samý rok začal učit na Americké univerzitě ve Washingtonu D.C., kde v roce 1993 obdržel titul profesora. Za svou kariéru získal mnoho ocenění jako například „Význačný profesor historie“ z roku 2011. Je autorem a spoluautorem více než devíti knih a stovky článků.

Podobný systém však na předpověď možného impeachmentu Trumpa nepoužil. Na otázku moderátora odpověděl, že mu posloužil jeho instinkt.

„Především se celý život choval k právu bezohledně. Provozoval ilegální charitu v New Yorku, přispěl na kampaň skrze tuhle charitu. Použil charitu k tomu, aby urovnal osobní dluhy. Figuruje ve federálním soudním procesu, “ popsal Lichtman v pořadu CNN.

Zeman volal Ivaně Trumpové: Lepší velvyslankyni k nám USA poslat nemohou

Číst článek

Moderátor Erin Burnett mu pak oponoval, že jeho tvrzení nepotvrdil soud a zeptal se ho, jak by Trump mohl čelit impeachmentu, když republikáni drží většinu v obou komorách Kongresu. I na to měl ale Lichtman odpověď:

„Republikáni jsou z Trumpa nervózní. Je to neřízená střela. Nikdo neví, čemu opravdu věří nebo za čím stojí. Nemůže být kontrolován. Republikáni by preferovali Mikea Pence, naprosto předvídatelného republikána,“ vysvětlil profesor.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme