Přestanou se letadla záhadně ztrácet? Malaysia Airlines je chtějí sledovat pomocí satelitů

Malajsijské aerolinky budou svá letadla sledovat pomocí satelitního systému. Společnost před třemi lety při jedné z největších leteckých záhad přišla o letadlo, na jehož palubě bylo 239 lidí.

Malajsie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing 777 Malaysia Airlines | Zdroj: Reuters

Jedna ze tří zúčastněných firem Aireon LLC podle jejího vyjádření vytváří na oběžné dráze Země síť družic, která by měla umožnit sledování leteckého provozu kolem celé planety.

„Měla by pokrýt především místa nad odlehlými částmi oceánů nebo v nedostupných horských oblastech nebo v pralesích Amazonie. V dalších částech světa včetně České republiky se letadla během letu hlásí pozemním stanicím," vysvětlil Richard Klíma z Řízení letového provozu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Malajsijské aerolinky budou jako první na světě letadla sledovat pomocí satelitů. Téma pro Matěje Štýse

Nevýhodou nového systému jsou náklady spojené s pronájmem družic. Satelitní sledování se přesto chystá i v dalších částech světa.

V současnosti používaný systém se spoléhá na takzvaný odpovídač. „To je zařízení v letadle, které vysílá signál a komunikuje s radary na zemi. Tento systém pak má ještě zálohu," vysvětluje mluvčí českého řízení letového provozu Richard Klíma.

Zůstává otázkou, jestli by plánovaný satelitní systém pomohl vyřešit případ zmizelého letadla MH370.

To se podle vyšetřování mohlo přestat hlásit proto, že někdo na jeho palubě vyřadil zařízení, které na zemi odesílá informace poloze letadla.

Stroj na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu odstartoval 8. března před třemi lety. Jeho trosky se během nejdelšího pátrání v dějinách objevily na několika místech u pobřeží Indického oceánu.

Předpokládá se, že všech 239 cestujících na jeho palubě zemřelo.

Zdeněk Novák, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme