Prezidentské volby v Bulharsku. Vládní kandidátka vyzve ve druhém kole velitele letectva

Bulhaři mají za sebou první kolo prezidentských voleb. Ani jeden z kandidátů ale nadpoloviční většinu hlasů nezískal, a občané tak budou muset k hlasovacím urnám znovu. Do duelu postupuji bývalý velitel bulharského letectva Rumen Radev a vládní kandidátka Cecka Cačevová. Druhé kolo se koná 13. listopadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bulharsko volí prezidenta. Hlasoval i jeden z kandidátů a bývalý velitel letectva Rumen Radev | Zdroj: Reuters

V prvním kole zvítězil s s 24,8 až 26,7 procenty hlasů bývalý velitel bulharského letectva Rumen Radev.

Na druhém místě skončila předsedkyně parlamentu a vládní kandidátka Cecka Cačevová s 23,5 až 22,5 procentem hlasů. Vyplývá to z povolebních odhadů agentury Alpha Research.

Radev usiluje o zlepšení vztahů s Moskvou. Cačevová, kterou nominovala vládnoucí středo-pravá strana Občané za evropský rozvoj Bulharska, na druhou stranu oslovuje voliče hlavně proevropskou politikou.

Pravomoci prezidenta jsou v Bulharsku značně omezené a hlava státu plní především reprezentativní funkci. Prezident nicméně může ovlivňovat postoj veřejnosti a vetovat zákony.

Premiér Bojko Borisov s Cačevovou svázal budoucnost své vlády. Prohlásil, že rezignuje, pokud by v prvním kole prohrála.

Analytici se nicméně domnívají, že i když Borisov v úřadě zatím zůstává, mohou se opoziční uskupení pokusit menšinovou vládu sesadit.

Bulhaři vedle nového prezidenta rozhodovali v plebiscitu rovněž o tom, zda chtějí většinový volební systém, o zavedení povinné volební účasti či omezení státních dotací politickým stranám podle počtu hlasů z voleb.

Bulharsko volí prezidenta. Hlasovala i kandidátka Cecka Cačevová | Foto: Reuters

Bulharsko volí prezidenta | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme