Při tureckém referendu se falšovaly miliony hlasů, tvrdí rakouský pozorovatel

Při nedělním referendu v Turecko mohlo být zmanipulováno až dva a půl milionu hlasů, výsledek tak může být jiný, tvrdí člen pozorovací mise Rady Evropy. Rozdíl mezi hlasy pro a proti byl přes 1,25 milionu hlasů.

Ankara Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasovací lístky v tureckém referendu o změnách ústavy a posílení pravomocí prezidenta Erdogana.

Hlasovací lístky v tureckém referendu o změnách ústavy a posílení pravomocí prezidenta Erdogana.

Při referendu o změně turecké ústavy byly podle rakouského poslance Aleva Koruna odevzdávány i obálky, které neměly úřední razítko. Turecký volební soud je ale uznal, informuje agentura Reuters.

„Existuje podezření, že zmanipulovaných mohlo být až dva a půl milionu hlasů.“

Alev Korun (člen mise Rady Evropy)

„Existuje podezření, že zmanipulovaných mohlo být až dva a půl milionu hlasů," řekl volební pozorovatel a zároveň poslanec rakouského parlamentu Korun pro rakouské rádio ORF.

„Zákon ve skutečnosti povoluje pouze oficiální hlasovací obálky. Volební soud ale v rozporu se zákonem rozhodl, že započítány budou i obálky bez úředního razítka," dodal rakouský poslanec.

Asi 3000 lidí vyšlo v pondělí podle agentury AFP do ulic Istanbulu na protest proti výsledku referenda. V něm zvítězili příznivci změn ústavy, které posílí pravomoci prezidenta. Hlavní opoziční strana průběh referenda i sčítání hlasů kritizovala a oznámila, že bude u soudu žádat jeho zrušení.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan kritiku hlasování odmítl.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme