Připravujeme nové referendum o nezávislosti na Británii, oznámila skotská premiérka

Skotsko připravuje nové referendum o nezávislosti na Británii, sdělila ve čtvrtek skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Návrh příslušného zákona zveřejní příští týden. První plebiscit se konal v září 2014 a vyhráli odpůrci odtržení. Po letošním referendu, v němž se Britové vyslovili pro odchod země z Evropské unie, ale separatistické nálady ve Skotsku posílily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová oznámila přípravu referenda o nezávislosti na Británii | Foto: Reuters

„Návrh zákona na referendum o nezávislosti bude příští týden předložen ke konzultaci. Jsem odhodlaná zajistit, aby Skotsko mohlo přehodnotit otázku své nezávislosti. A to předtím, než Spojené království opustí Evropskou unii, pokud to bude nutné pro ochranu naší země," prohlásila Sturgeonová na úvod výroční konference své separatistické vládní Skotské národní strany.

„Neexistuje žádný racionální důvod pro odchod Británie z jednotného trhu,“ citovala agentura Reuters její další slova. Případnou snahu o ignorování hlasu skotského parlamentu Sturgeonová označila za „ústavní vandalismus“.

Brexit spustíme do konce března, pak bude Británie sebevědomá, řekla premiérka Mayová

Číst článek

Britská premiérka Theresa Mayová oznámila začátkem měsíce, že článek 50 lisabonské smlouvy, po jehož spuštění začnou jednání s evropskými partnery o podmínkách brexitu, aktivuje nejpozději na konci března příštího roku.

Británie by tak z Evropské unie mohla odejít na počátku roku 2019. Skotové se obávají o možnost dalšího svobodného pohybu po jejích členských státech a o další svá práva v rámci unie.

Nezávislost na Británii odmítli voliči v roce 2014 podílem 55 procent hlasů.

Sturgeonová: Skotové proti ekonomické racionalitě nehlasovali

Ve Skotsku, které má regionální vládu a parlament, ale hlasovalo v červnu pro další členství v unii 62 procent voličů. Místní si chtějí udržet i nadále pevné vztahy s EU, a proto žádají Londýn, aby jim umožnil ovlivňovat vyjednávání nových vztahů mezi Británií a unií.

Britská premiérka a šéfka Konzervativní strany Mayová ale odmítá, aby britský, natož nějaký regionální parlament hlasoval o strategii a podmínkách jejího vyjednávání s Bruselem a 27 evropskými partnery.

Právě nesmlouvavý postoj britské vlády nutí podle skotské premiérky její zemi k novému referendu. „Nemyslím si, že lidé (ve Skotsku) pro něco takového (pro brexit) hlasovali. Nehlasovali proti ekonomické racionalitě, nehlasovali pro to, aby naše podniky čelily daňovým bariérám nebo aby naši dovolenkáři potřebovali víza. Skotsko si nevybralo tuto situaci. To vaše strana nás do ní uvrhla," vzkázala Sturgeonová britské premiérce.

Skotská premiérka se mimo jiné obává, že brexit připraví Skotsko o 80 tisíc pracovních míst.

ČTK, mah Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme