Přítelkyni jihokorejské prezidentky obvinili. Rezignaci hlavy státu požadují desítky tisíc demonstrantů

Jihokorejské státní zastupitelství obvinilo důvěrnici prezidentky Pak Kun-hje. Podezřívají ji, že zneužívala vztahu s hlavou státu k vlastnímu obohacení. Prokuratura rovněž oznámila, že existuje podezření, že prezidentka je spolupachatelkou. Podle agentur toto vyjádření může znásobit tlak na prezidentčino odstoupení. Kvůli skandálu kolem Čche Son-sil v sobotu už počtvrté demonstrovaly v metropoli Soulu proti Pak Kun-hje tisíce Jihokorejců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vystřižené fotografie jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje (vpravo) a její přítelkyně Čche Son-sil, které nesli demonstranti požadující prezidentčinu rezignaci | Foto: Reuters

Prokuratura začala také chystat výslech prezidentky kvůli podezření, že umožnila své dlouholeté přítelkyni zasahovat do státních záležitostí a získat jmění nezákonnými prostředky.

„Na základě důkazů, které se dosud podařilo získat, byla prezidentka ve značné míře s Čche Son-sil spolčena,“ řekl šéf prokuratury v Soulu.

Miny a hlasitá hudba. Na nejstřeženější hranici světa se Jižní Korea s KLDR navzájem provokují

Číst článek

Jeden ze dvou zatčených a rovněž obviněných prezidentčiných poradců podle žalobců předával Čche Son-sil tajné informace.

Prezidentčin právní zástupce prohlásil, že naznačování spoluviny prezidentky je z říše fantazie a že prokuratura vybudovala „fiktivní stavbu“. Mluvčí prezidentčina úřadu označil oznámení prokuratury za „hluboce politováníhodné“.

„Tým vyšetřovatelů se vyslovuje, jako by prezidentka spáchala vážný zločin. To naprosto není pravda, ale nic než domeček z karet postavený na opakovaných výmyslech a spekulacích, které zcela opomíjejí objektivní fakta,“ dodal.

Vyvolá opozice impeachment?

Prokuratura sdělila, že hlavu státu chrání ústavní imunita, takže nemůže být obviněna. „Budeme ale ve vyšetřování prezidentky pokračovat,“ sdělil zástupce prokuratury bez dalšího vysvětlení.

Jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje chce kvůli skandálu vyslechnout prokuratura | Foto: Reuters

Podle ústavy lze nejvyššího ústavního činitele Jižní Koreje soudně stíhat jedině za velezradu. Tvrzení o prezidentčině spoluvině ale podle agentur zřejmě posílí volání po prezidentčině odstoupení. Opoziční strany se zatím nevyslovily, zda vyvolají impeachment, tedy proceduru odvolání prezidentky, pokud ona sama odstoupit odmítne.

Politolog a profesor univerzity v Soulu Kim Jun-sok ale řekl, že oznámení prokuratury lze chápat jako „právní základ pro impeachment, a ne jenom jako zpochybnění morálních a politických kvalit“ prezidentky.

Statisíce lidí v ulicích

Čche neměla žádnou exekutivní ani poradní funkci. Kromě ní v neděli obvinila prokuratura také dva bývalé poradce prezidentky, kteří se údajně podíleli na nekalostech. Celá obviněná trojice je podezřelá mimo jiné z toho, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské konglomerace, aby darovaly finanční prostředky neziskovým nadacím, které ovládali.

Kvůli politickému a finančnímu skandálu protestují několik týdnů v Soulu i jiných korejských městech statisíce lidí. Požadují především rezignaci prezidentky, jejíchž chování podle nich podkopává demokracii v zemi.

Minulou sobotu na protest přišlo podle pořadatelů až milion lidí, tuto sobotu hovořili o 450 tisících účastníků. Podle policie tuto sobotu v Soulu demonstrovalo 170 tisíc lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme