Propusťte zatčené demonstranty vyzvaly Bělorusko Evropská unie a Spojené státy

Spojené státy vyzvaly běloruský režim, aby osvobodil všechny zadržené účastníky sobotních demonstrací a zaručil občanům svobodu shromažďování a slova. Po zásahu policie skončilo v celách přes 400 lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Lukašenko

Alexandr Lukašenko | Foto: Okras, CC BY-SA 4.0

Běloruská policie v sobotu zablokovala pochod stovek demonstrantů, kteří v centru Minska protestovali proti hospodářské a sociální politice režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Demonstrace se konaly také ve městech Brest, Mohylov, Hrodna a Vicebsk. Lidé si zároveň připomínali 99. výročí vzniku Běloruské lidové republiky, kterou opozice považuje za první samostatný běloruský státní útvar.

Samopaly, vodní děla a hromadné zatýkání. Lukašenko potlačil ‚běloruské jaro‘

Číst článek

Ještě před zahájením pochodu úřady zatkly opozičního vůdce Uladzimira Njakljajeva a policie udělala razii v sídle organizace Vjasna, která bojuje za lidská práva.Na záběrech z místa demonstrací je pak vidět, jak desítky těžkooděnců nabíhají ke skupinkám demonstrantů, které náhodně vybírají a vlečou je do připravených antonů. Některé přitom na zemi mlátí pendreky.

Spojené státy Bělorusku vzkázaly, že bezdůvodné zatýkání novinářů, zahraničních zpravodajů a demonstrantů odporuje základním demokratickým zásadám. Evropská unie pak v prohlášení uvedla, že Bělorusko ignoruje opakované výzvy na dodržování lidských práv a postup bezpečnostních složek Brusel označil za nepřijatelný. „Velké množství běloruských občanů bylo zatčeno bez jakéhokoli důvodu,“ se píše v prohlášení.

Napětí v Minsku panovalo i dnes. Podle opozičních médií se v centru města shromáždili lidé protestující proti sobotnímu zatýkání. „Propusťte naše děti,“ skandoval dav. Policie stejně jako při sobotní demonstraci nasadila těžkooděnce, kteří zatkli nejméně deset dalších lidí.

ČTK, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme